CHP’Lİ İRGİL’DEN DANIŞTAY BAŞKANI’NA AÇIK MEKTUP

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün Danıştay’ın 149. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmaya CHP’li milletvekilinden “vicdansızlık” tepkisi geldi.


CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Facebook hesabından “Danıştay Başkanı Hanımefendiye açık mektup” başlığıyla yayınladığı mektubunda “Hanımefendi, “KHK’ler ile kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir” şeklinde bir şeyler söylemişsiniz. Sizi anlamaya çalışıyorum. Baskı olabilir, getirildiğiniz görev gereği vefa, borç olabilir, inanmış bir nefer olabilirsiniz. Ancak beş duyunuzu ve vicdanınızı da mı yitirdiniz?” dedi.

ÇOK DA İYİ ANILMAYACAKSINIZ!

CHP’li İrgil’in, Danıştay Başkanı’na hitaben kaleme aldığı mektubundan satırbaşları şöyle:

* Hanımefendi, keşke muktedirlerin yanlı, yandaş memuru olarak değil, bir tek masumun ve mağdurun savunucusu bir hakim olarak anılabilseydiniz.

* Hanımefendi, keşke cumhuriyetin nimetleri ve kadına sunduğu haklar ile çok az insanın ve kadının gelebileceği bu onurlu mevkinin hakkını verebilseydiniz.

* Ergenekon, Balyoz ve diğer felaketlerde de olduğu gibi, Türkan Saylan’ın, Ali Tatar’ın duyulmadığı gibi… Binlerce insanın, eğitimcinin savunma hakkı bile olmadan yaftalanmasının acısını, eşinden dolayı işinden aşından olan memurların haykırışlarını, çocuklarının açlık çığlıklarını, barış akademisyenlerinin, binlerce yıllık bilgi, deneyim ve birikimi olan nice genç akademisyenin, ÖYP’li gençlerin bir tanesinin bile sesini duymuyor musunuz?

İNTİHAR EDENLERİ HİÇ Mİ DUYMADINIZ?

* Haklarında hiçbir suçlama, hukuki işlem olmamasına karşın binlerce insanın işten atıldığını, tekrar iş bulamadığını, seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığını, 65 bin öğrencinin bir gecede okullarından, arkadaşlarından ve anılarından koparıldığını hiç duymadınız mı?

* Haksız ve hukuksuz uygulamaları içine sindiremeyen, terörist yaftalaması ile onursuzca yaşamaktansa intihar ederek ölümü tercih eden onlarca insana ait bir tek haberi bile okuyup, ‘ölümü tercih edecek kadar incinmiş acaba masum olabilir mi?’ diye vicdani bir endişe duymadınız mı?

* Hanımefendi, bunca KHK sonrası içinizden bir kez bile ‘biri bile masum olsa itiraz etmeye değer’ diye düşünmediğiniz belli… Tek yanlış idam kararına atılan imza vicdanlı hangi hakimi, insanı rahatsız etmez ki?

ONUR KIRICI BİR TUTUM

* Dilerim siz görmezsiniz ama bu dönemde bu haksızlıklara susan, bırakın karşı çıkmayı, utanıp susmayı bile beceremeyip böylesi onur kırıcı tutum sergileyenler hukuk kitaplarında Dreyfus Davası gibi ders olarak okutulacak.

* Hanımefendi, bu muktedir günlerin tadını çıkarın çünkü gelecekte göğsünüzü gere gere ve övünçle bugünlerin Danıştay Başkanı olduğunuzu bile söylemeyecek ve saklanmak zorunda kalacaksınız.

* Ne acıdır ki; geçmişte bu tutum içinde olanlar tarihin sayfalarında kaldı ve unutuldu… Ama sizler unutulmayacaksınız, en azından biri unutmayacak…

***DANIŞTAY BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, konuşmasında şu ifadelerde bulunmuştu: “16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir… Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK’ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin