CHP’Lİ İRGİL:ÖZGÜRLÜK,DEMOKRASİ,HUKUK BİTİRİLİYOR

MAGNA CARTA’DAN BİLE GERİYE GİDERİZ!


 BMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Bu anayasa değişikliği bizi 800 yıl önceki Magna Carta’dan bile geriye götürüyor” dedi. 

1215 yılında İngiltere’de imzalanan ve ilk anayasa metni kabul edilen Magna Carta ile kralın yetkilerinin sınırlandırıldığını hatırlatan İrgil, “Bu belgede; ‘hiçbir özgür insan yürürlükteki yasalara başvurmaksızın, tutuklanamaz, hapsedilemez, mülkü elinden alınamaz, sürülemez ya da yok edilemez. Adalet satılamaz, geciktirilemez hiçbir özgür yurttaş ondan yoksun bırakılamaz’ anlayışı karar altına alınmıştır. İşte biz bu anayasa değişikliği ile 800 yıl geriye gidiyoruz. Magna Carta’dan 800 yıl sonra, biz tersini yapıp kralın yetkilerini artırıyoruz” diye konuştu.

YÜZDE 100 OY ALANLARI DEVİREBİLME YETKİSİ

Bu Anayasa’nın altında imzası olan ve onaylayanların tarih önünde sorumlu olduğunu, gelecekte utanacaklarını söyleyen İrgil şöyle devam etti:

Her gün daha ne kadar kötü olabilir dedikçe; daha da kötüsünü bulmayı başaran, her gün yeni bir kargaşa, karmaşa ve karşıtlık üreten, ülkeyi ve insanı bir gerginlikten bir başka gerginliğe taşıyan ve çatışmaya yol açan bir iktidarın, ülkemiz ve insanlarımızın özgürlüğü, demokrasi ve hukuku bitirmek için bulduğu son yöntem bu anayasa değişikliğidir. Bu anayasa değişikliğinin en az 5 maddesi ülkedeki yönetim sisteminde ciddi değişime yol açacak. Sorunlarından biri yargı bağımsızlığı. Seçilen başkanın aynı zamanda parti başkanı olması bir diğer önemli sorun. Partili başkan ister istemez kutuplaşmaya, ayrışmaya ve oy vermeyenler için gönül bağının kopmasına neden olacaktır. Günlerdir anlatamaya çalışıyoruz; bu anayasa değişikliği yüzde 51 oy alanın, yüzde 100 oy alanları devirebilme yetkisidir! Oy vermediğimiz bir cumhurbaşkanı, oy verdiğimiz Meclis’i feshedecek ve bunun adı ‘demokrasi’ olacak.”

3.MEŞRUTİYETE GEÇİŞİN TESCİLİ

İrgil, bu anayasa değişikliğinin 3. Meşrutiyet yönetimine geçisin tescili olduğunu belirterek; Meşrutiyette padişahın yürütme yetkisini tümüyle elinde tuttuğunu, sadrazam ve vekilleri istediği gibi atayıp görevden alabildiğini, istediğinde meclisi kapatma ve yeniden seçimlere götürme yetkisine sahip olduğunu vurguladı. İrgil, savaş ve barış yapma kararı verebilen padişahın, ‘kamu yararı için’ polis soruşturması sonucunda kişiyi sürgün etme yetkisinin olduğunu söyledi.

 Anayasa değişikliğinin halkın yüzde 51’ine ‘evet’ dedirterek de demokratik bir zemine oturmayacağını belirten İrgil, “Evrensel kavramlara aykırı gerici bir uygulama, insan hakları gibi konular referanduma bile götürülmemelidir” dedi.

BİR KİŞİYE YARANMA AHLAKSIZLIK SALGIN OLUR

Göreve geldiğinden bu yana iktidarın aralıklarla daha fazla güç istediğini ifade eden İrgil şunları söyledi: “Gücün karanlık ve büyülü tarafına kendisini kaptırmış olduğunu gördüğümüz bir yapı var. Peki, eğer bu anayasa teklifi bu şekliyle hayata geçirilirse, bir sonraki isteği ne olacak? Recep Tayyip Erdoğan başkan olduğunda şu an sahip olmadığı hangi yetkilere sahip olacak? Medya, yasama, yargı, yürütme kendisinin kontrolünde değil mi? Tek eksiği başkanlık değil, diktatörlüğünün ilanı imiş. Cumhurbaşkanı da, başbakan da, hükümet de, bürokratlar da, sermaye de onda! Uzun lafın kısası yediği önünde yemediği arkasında. Ama yetmiyor, o çalsın herkes oynasın istiyor. Tüm yetki ve güç tek kişiye bırakılırsa, ‘bürokrasi’ ve iradesiz, niteliksiz tüm odakların ‘bir kişiye’ yaranma ahlaksızlığı salgın olur.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin