CHP’Lİ İRGİL:SORUŞTURMA BEKLEYEN SAĞLIKÇILAR EKİM SONUNA KADAR ATANACAK

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, ataması yapılmış ancak güvenlik soruşturmasını bekleyen sağlık çalışanlarının ekim ayının sonuna kadar atanacağını söyledi.


CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sağlık çalışanlarının ne zaman görevlerine başlayacaklarını sorması üzerine Bakan Demircan açıklama yaptı. Önceki gün İçişleri Bakanı’nın 12.500 sağlıkçının güvenlik soruşturmalarının tamamlanarak Sağlık Bakanlığı’na gönderildiğini ancak Sağlık Bakanlığı’nın hiçbir açıklama yapmamasının anlaşılamadığını belirten CHPli İrgil; “Hastalar hekim ve hemşire bekliyor, hekim ve hemşireler evlerinde görevlerine başlamayı bekliyor. Bu insanlar geçinemiyorlar, ev kiralarını veremiyorlar. Duruma bir açıklık getirin” diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan Sağlık Bakanı Demircan şunları söyledi:

“Bakanlığımızca ataması yapılan 13.506 personelimizin güvenlik soruşturması, arşiv taraması yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderildi. Bunların 12.208’i, gerekli taramalar, soruşturmalar yapıldıktan sonra 414’ü tabip olmak üzere gönderildi. Bunlardan 9.607’sinin ataması tamamlandı. Geriye kalan 3.887 personelden 2.589’unun -ki 27’si tabip- Bakanlığımızın Güvenlik Soruşturması Değerlendirme Komisyonunda değerlendirilmesi devam ediyor, ekim ayı sonuna kadar tamamlanacak. 135’i tabip olmak üzere 1.298 personelin ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araştırılması devam etmekte.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin