CHP’Lİ İRGİL:YAŞANANLARIN ADI FİİLİ BAŞKANLIK KAOSU!

FİİLİYATTA BÖYLEYKEN, BAŞKANLIKTA BU KAOSUN BİTECEĞİNE NASIL İNANALIM!

 CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Türkiye devletinin birincil sorumluluğunun güvenlik olduğunu belirterek, “On günde içinde terör saldırıları ve Rusya Büyükelçisi Karlov’un suikaste kurban gitmesi tek gerçeği gösteriyor: Türkiye güvenli bir yer değil!” dedi.  

CHP’li vekil, hükümetin başkanlık sistemini getirmek için uğraş vermesinden ziyade Türkiye’nin güvenliğine ilişkin acil ve ciddiyetle bir çalışma yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin başkentinde, Ankara’nın göbeğinde, bir büyükelçinin suikaste uğraması, üstelik bu suikastçinin bir polis olması tek gerçeği gösteriyor; artık Türkiye, başkenti dahil güvenli bir yer değil! Bu kadar zor bir dönemde devletin birincil sorumluluğu, acilen önlem alması ve çözüm için ciddiyetle çalışması gereken tek ve asıl konu, güvenliktir. On gün içinde İstanbul’da, Kayseri’de ve Ankara’da hain saldırılar yaşanmışken ve 60’a yakın can kaybetmişken, Başkanlık sistemi için hükümetin takvimi işleme koyması ve hızla bunu TBMM’ye getirmesi doğru değildir. Diyorlar ki, ‘Fiilen başkanlık uygulanıyor, o yüzden anayasa fiili durumla uyumlu hale getirilmeli.’ Başkanlık sisteminin gelmesiyle kaosun biteceğini söylüyorlar. Ama bunun gerçekçi olmadığını görmek gerek. Bunca terör saldırısı, bunca ölüm ve nihayetinde yabancı bir diplomatın suikaste uğraması gerçeği önümüzdeyken fiilen başkanlıkla yönetildiğimizi söyleyenlere şunu sormak gerek: Fiilen başkanlıkla yönetilirken bu kaos yaşanıyorsa, resmen başkanlığın kaosu bitireceğine nasıl inanabiliriz?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin