CHP’Lİ KAYIŞOĞLU : ŞELALENİN SUYUNU KİM İÇTİ?

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, ALAÇAM ŞELALESİNDEN AKAN SULAR NEDEN PARMAK KADAR KALDI? KİM İÇTİ BU SUYU?


         KOCAYAYLA’DA BİNLERCE AĞACIN KESİLMESİYLE YAPILAN GÖLETİN ALAÇAM ŞELALESİ’NİN SULARININ AZALMASINA ETKİSİ VAR MI?​


BURSA’NIN ŞELALELERİNİN, DERELERİNİN KURUMASINDA KAÇAK SU KULLANIMININ PAYI NE KADAR? KAMUOYUNU MEŞGUL EDEN KAÇAK SU KONUSUNDAKİ İDDİALAR DOĞRU MU?


 “SU BURSA’DA MUSLUKTAN İÇİLİR” DENİLİYOR AMA MUSLUKLAR KİREÇ BAĞLAMIŞ DURUMDA, GÖKDERE ARTIK AKMIYOR

 

CHP Bursa Milletvekili, Doğa Haklarını İzleme Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, su şehri Bursa’nın kaybolan sularının peşine düştü.

Son dönemde Bursa’da derelerin kuruduğuna dikkat çeken Altaca Kayışoğlu, yaz aylarında coşkun akan Alaçam Şelalesi’ni örnek gösterdi. Şelalenin parmak kadar aktığını vurgulayarak, “Bursa’nın sularını kim içiyor? Nereye gitti bu sular” diye sordu.

Alaçam’a kadar gidip, şelalenin durumunu yerinde gören CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, DOĞADER’in Bursa’nın su kaynaklarıyla ilgili yaptığı çalışmaya dikkat çekerek, Kocayayla’da binlerce çamın yok edilerek, yerine yapılan suni göletle Alaçam Şelalesi arasında kurulan bağın doğru olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Altaca Kayışoğlu, “Alaçam ile Kocayayla Uludağ’ın sırtını birbirine yaslamış iki yamacı. İddiaya göre binlerce ağacın katledilmesiyle oluşturulan suni gölet nedeniyle Alaçam Şelalesi’nin sularının azaldığı ifade ediliyor. Bu iddia kadar kaçak su kullanımının da Bursa’nın sularının çekilip ortadan kaybolmasına neden olduğu vurgulanıyor. Kenti yönetenlerin bu iddialara açıklık getirmesi gerekiyor. İddia edildiği gibi Bursa’nın doğal kaynaklarını kullanarak zenginleşenler var mı? Bursalıların bunları bilmeye hakkı var. Çünkü, doğal kaynaklar, Bursa’da yaşayan herkesin. Kim ne karar verirse versin, önce bunu Bursalıların görüşüne açmak zorunda. Gökdere kurumuş, akmıyor neredeyse. ‘Su Bursa’da musluktan içilir’ deniliyor ama musluklar kireç bağlamış durumda. Bütün bu sorunlar çözüm bekliyor” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin