CHP’li Milletvekilinden Atasözlü Tepki

ÇOCUKLARI KORUYAMADINIZ,

BARİ BAYRAMINI KORUYUN!
TBMM’nin 96. kuruluş yıldönümü resepsiyonu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının iptal edilmesine CHP’li milletvekilinden atasözlü tepki: Balık baştan kokar!

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan 23. Nisan kutlamalarının iptaline ilişkin açıklama yapan Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Çocukların masumiyetlerini yitirmelerine neden olan, bilim dışı söylemler ve pratiklerle kafalarını dolduran, yanlış eğitim programıyla meraklarını öldüren, daha da beteri çocuklarını koruyamayan bu iktidar öyle pervasız ki, bayramlarını bile ellerinden alıyor. Çocukları koruyamadınız, bari bayramlarını koruyun!” diye konuştu.

TBBM İRADESİ BU MU?

TBMM Başkanlığının yaptığı resepsiyon kutlamasının iptaline ilişkin ileri sürülen gerekçeyi inandırıcı bulmadığını belirten Dr. İrgil, “Stat açılışı yapıp, kendi aralarında top çevirerek eğlenenler şehitleri hatırlamazken, toplumun milli duygularını yücelten bir ulusal bayram resepsiyonu ve kutlaması terör ve şehitler nedeniyle iptal ediliyor” diyerek şunları söyledi:

“Aslında tam da bu gerekçeyle, tüm dünyaya ve ülkeyi bölmeye çalışanlara TBMM iradesi ve inisiyatifinin gösterilmesi gerekir. Ancak alınan bu iptal kararı teröre hizmet etmekten başka bir  şey değil. Ayrıca şehit anneleri, babaları, eşleri, çocukları cenaze törenlerinde ‘Ağlamayacağız, başımızı eğmeyeceğiz, kimseyi sevindirmeyeceğiz’ deyip kaybettikleri canların acılarını içlerine gömerek büyük bir dirayet sergilerken, TBMM’nin iptal gerekçesinin samimiyetine inanmak oldukça güç.”

BALIK BAŞTAN KOKAR

Son dönemde Atatürk ve cumhuriyet değerlerine yönelik devletin en tepesinden tabana kadar haksız ve yanlış  söylemlerin arttığına da dikkat çeken Dr. İrgil, AKP iktidarının tarih dersi müfredatından Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nı, Cumhuriyet Devrimlerini çıkarma hazırlığı içinde olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

“23 Nisan sadece çocuk bayramı değil, TBMM’nin de kuruluş yıldönümü. Ve bu yıl, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın iradesiyle, TBMM 96. yaşını kutlayamayacak. Buradaki sorun, milli iradenin tecelli ettiği yer olan TBMM’ne yapılan bu müdahale ve bizzat meclis başkanı tarafından yapılmış olması. Balık baştan kokar. Ne yazık ki, Meclis’in değerleri ve ilkelerine bile sahip çıkmayan bir Meclis Başkanımız, çocuklarını korumak yerine hizmet ettikleri birtakım iradeleri sahiplenen bir hükümetimiz ve oturduğu yerden sürekli Atatürk’e saldıran bir zihniyet var. Doğrusu TBMM’ne bile saygı duymayan bu Meclis Başkanı, bu hükümet ve bu Cumhurbaşkanı’nın değiştirmeye baş koyduğu Anayasa’nın nasıl bir şey olacağını hayal bile etmek istemiyorum.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin