CHP’Lİ SARIBAL: DÜŞÜN GENÇLERİN YAKASINDAN

İstanbul’un göbeğinde silahlı kutlama yapanlara dokunmayan AKP iktidarı, CHP’li gençleri tutukladı, karikatürlü pankart açan ODTÜ’lü gençleri gözaltına aldı.


DÜŞÜN GENÇLERİN YAKASINDAN

Silaha hoşgörü, mizaha tutuklama dönemi!

OHAL; düşünen, espri yapan, eleştiri getirenler üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallanırken, yandaşların her türlü kanunsuz eylemi sonsuz bir hoşgörü ile karşılanıyor. Öyle ki silaha hoşgörü ve adeta teşvik, mizaha ise tutuklama ve adeta espri yapmayı yasaklama dönemi başlamıştır.

Seçim sonuçlarının beklendiği 24 Haziran akşamında, İstanbul’un göbeğinde onlarca kişi silahlı gösteri yaptı. Göstermelik olarak 3 kişinin ifadesi alındı ve serbest bırakıldı.

Aynı gün Antalya’da AKP’li ve MHP’lilerle tartışan CHP’li 10 genç gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 10 CHP’li gençten beş arkadaşımız, (Mahir Şen, Salih Ulus, Veli Yeşilçay, Burhan Çalışkan ve Tuğrul Bahadır Pöse) adaletsiz ve tamamen siyasi bir kararla tutuklandı.

Seçim kutlaması bahanesiyle İstanbul’un göbeğinde silahlı gösteri yapan gruba hiçbir müdahalede bulunmayanlar, AKP’li ve MHP’lilerle tartıştıkları gerekçesiyle CHP’li gençleri tutukladı. 12 yıl önce suç unsuru bulunmadığı mahkemece kayıt altına alınan karikatürleri mezuniyet töreninde pankart haline getiren ODTÜ’lü gençler gözaltına alındı.

Benzer bir hukuksuzluk gecen günlerde ODTÜ mezuniyet töreninde gerçekleşti. 12 yıl önce mahkemeye konu olan ve dava sonunda “ifade özgürlüğü” olduğu mahkemece kabul edilen bazı karikatürleri pankart yapan 3 genç, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla apar topar gözaltına alındı. Oysa herhangi bir hakaret yok. Sadece espri var, karikatür var.

Büyük yazarın dediği gibi “zulmünüz artsın ki zeval bulasınız.”

Gençler bir ülkenin sadece geleceği değil; aynı zamanda bugünüdür. AKP iktidarı sadece bugünümüzü yok etmiyor, aydınlık, çağdaş, ilerici, laik ve özgür gençleri baskı altında tutarak geleceğimizi de karartmak peşinde. Kindar ve dindar nesil isteyen karanlık ve gerici el, kindarlaştıramadığı gençleri kin dolu operasyonlarla gözaltına alıyor, tutukluyor…

Çünkü

AKP’nin düşünceye tahammülü yok

AKP’nin mizaha tahammülü yok

AKP’nin kadına tahammülü yok,

AKP’nin işçiye tahammülü yok

AKP’nin gençlere tahammülü yok,

Özgürlük ve adalet isteyen gençlerin de AKP’ye tahammülü kalmamıştır.

Buradan AKP’ye sesleniyorum.

Bu faşizan baskılar ne bizi ne gençleri yıldırmayacak. Gençlerimize yaşattığınız bu zulmün hesabını soracağız.

Elinizi gençlerin üzerinden çekin.

Gençlerin yakasından düşün. Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençler özgür ve laik Türkiye’nin teminatı ve güvencesidir!

Ülkenin güvencesiyle oynamayın; gençliğin karşısında duranlar kaybedeceklerdir ve kaybetmeye mahkûmdurlar.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin