CHP’Lİ SARIBAL:  EMEKLİLER MAĞDUR EDİLİYOR

CHP’Lİ SARIBAL: SGK’NIN HATASI EMEKLİLERİ Mİ ÖDETİLİYOR?


CHP SARIBAL: YERSİZ ÖDEMEDE EMEKLİLERİN KUSURU NEDİR?


CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun cevaplaması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Sarıbal’ın Meclis’e verdiği soru önergesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Bağkur Emeklileri’ne yersiz ödeme yaptığı ve SGK’nın yapmış olduğu yersiz ödemeleri Bağkur Emeklileri’nden tahsil etmek istediği iddiası yer alıyor. Sarıbal’ın Müezzinoğlu’na yönelttiği sorularda haksız ödeme yapıldı ise emeklilerin bu hesaplama hatasında kusuru olup olmadığı, ödeme yapması istenen emeklilerin düşük düzeyde maaş almasının dikkate alınıp alınmadığı soruları da yer alıyor.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yönelttiği sorular şu şekildedir:

“Bu bağlamda;

1)      Yersiz olduğu belirtilen bu ödeme ne tür bir hesaplama hatasından kaynaklanmaktadır, bunda emeklilerin herhangi bir kusuru var mıdır?

2)      Söz konusu yersiz ödeme ne kadar zamandır yapılmaktadır?

3)      Ne kadar emekliye yersiz ödeme yapılmıştır?

4)      Yapılan yersiz ödemenin toplam miktarı ne kadardır?

5)      Bu meblağın geri ödenmesi istenirken zaten çok düşük düzeyde maaş alan emeklilerin mağduriyetleri dikkate alınmış mıdır?

6)      Bu uygulama emekli maaşlarında kalıcı bir düşüşe yol açacak mıdır?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin