CHP’Lİ SARIBAL GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ!

GEMLİK’TE BASIN AÇIKLAMASINDA MİLLETVEKİLİ GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ

Gemlik MSC/Medlog Lojistik’te geçtiğimiz günlerde çok sayıda işçinin işten çıkarılmasından sonra yaşanan eylemlere, Bursa Valiliğinin OHAL gereğiyle yasak getirmesine rağmen eylemler devam edince, Gemlik Emniyeti ile aralarında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Sendika başkanlarının da bulunduğu basın açıklaması yapanlar arasında gergin anlar yaşandı. Milletvekili gözaltına alınmak istendi. Eylemde iki kişi de gözaltına alındı.
‘ Gemlik’te Basın Açıklamasına İzin Verilmedi’2ce2313f-8fb9-4a11-9380-a00d676add55
İşten çıkarılmasının nedeninin sendika istemeleri olduğunu iddia eden eylemciler, Gemlik AVM önünde eylem yaparak açıklama yapmak istediler. Bunun üzerine emniyet müdürlüğü ekipleri çevrede önlem alırken, Gemlik İlçe Emniyet Müdürü Cafer Gündoğdu’da, eylem yerine gelerek OHAL nedeniyle alınan kararı işçilere anlattı ve eyleme izin vermeyeceklerini belirtti. Buna rağmen eylemi devam etmesi, pankartların indirilmemesi ve protestoların sürmesi üzerine, emniyet müdürlüğü ekipleri eylemi dağıtmak için harekete geçti. Emniyet müdürlüğü ekipleri ve eylemciler arasında arbede yaşanırken, iki kişi de gözaltına alındı.
‘Orhan Sarıbal araya girdi’
Arbede esnasında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’da araya girdi. İşçilerin arbededen uzak kalmasına ve emniyetin müdahale etmemesi için çaba gösteren Sarıbal, emniyet yetkilileriyle de görüşerek olayın sakinleşmesin yardım etti. Sarıbal’a CHP İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’da eşlik etti.polisss

‘CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Gözaltına Alınmak İstendi’

Yaşanan arbede ve gözaltı işlemleri sırasında CHP Milletvekili gözaltına alınmak istendi. Tepkiler üzerine boynundan ve kolundan tutup gözaltı işlemi yapmak istediği Sarıbal’ı serbest bıraktı. Olanlara tepki gösteren Orhan Sarıbal : “Suç poliste değil onlara bu emri veren Bursa OHAL Valisi olacak kişidedir. Yasal hak arama mücadeleleri sürecek bende sonuna kadar yanlarında olacağım . OHAL’in arkasına sığınarak Bursa Valisi yasaları çiğneyerek haddini aşmıştır.”dedi.
Sarıbal arbede sonrasında yaptığı açıklamada, Emniyet mensuplarının görevlerini yapmak zorunda olduğunu, eylemcilerin, Disk Sendikasının ve işçilerin muhatabının polis olmadığını dile getirdi. Sarıbal’ın ricası üzerine, protestolar ve pankartların açılmasına son verilirken, gözaltına alınan isimler ile alakalı da görüşme yapıldı.Gözaltına alınanların alana geri getirilerek serbest bırakılmasının ardından eylemciler alanı terkettiler.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin