CHP’Lİ SARIBAL: İKTİDAR TALAN VE YAĞMADA SINIRLARI AŞIYOR

SARIBAL: ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’NDE TALAN VE YAĞMA VAR


SARIBAL AOÇ BİZİM TOPLUMSAL BELLEĞİMİZDİR

CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Atatürk Orman Çiftliği yönetmeliği ile ilgili Meclis’te bir basın açıklaması düzenledi. Sarıbal; Atatürk Orman Çiftliği hakkında;

 “Atatürk’ün kendi kardeşinden bile esirgeyerek halkımıza emanet ettiği çiftliklerin ne yazık ki tam bir yağmanın, talanın bir parçası haline geldiği Sayıştay’ın raporlarında açıkça ortaya konulmaktadır.” diyerek tepki gösterdi. Sarıbal; sözlerinin devamında AOÇ’nin %40 kadar küçüldüğünü şu sözlerle savundu:

 “Zaten yağma ve talanın hedefi olan AOÇ.’nin yakın geçmişine baktığımızda 2015 Yılı Denetim Raporu’na göre AOÇ’nin 1925 yılında yaklaşık 55 bin 540 dekarlık arazisinden(mahkeme kararıyla devredilen veya satılan 43 dekar hariç) 2015 yılı sonunda 33 bin 256 dekar kalmıştır. Yani 22 bin 240 dekarını devir ve satış yoluyla elden çıkardılar.”

AOÇ’nin büyük bölümünün kiralamalarla işgal altında olduğunu söyleyen Sarıbal; çiftliğin en fazla metrekaresi 30 kuruşa kiralandığının ve kira bedellerinin de tahsil edilemediğinin sayıştay raporlarında yer aldığını savundu.

ALACAKLARIN YÜZDE 99’U ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN

Atatürk Orman Çiftliği’nin 2015 yılında tahsil edilemeyen alacaklarının %99’unun Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Sarıbal; Sayıştay raporuna göre kiranın yanı sıra her ay 1 milyon lira ödemesini öngören bir protokol imzalandığı halde burada da aksaklıklar olduğunu ifade etti.

 Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP’li Sarıbal; Atatürk Orman Çiftliği’nin 12 Ocak 2017’de değiştirilen yönetmelikle talana ve yağmaya uğrayacağını iddia ederek açıklamasına şu sözlerle devam etti.

KİRA BEDELLERİ PİYASA RAYİCİNİN ALTINDA

“ ‘Atatürk Orman Çiftliği gayrimenkullerinin kira bedellerinin piyasanın altında olması nedeniyle, özellikle uzun süreli kiralamalarda kira bedellerinin günün ekonomik koşullarına göre yeniden gözden geçirilerek kullanım amacına uygun şekilde değerlendirilmesini istiyoruz.

ÇİFTLİK YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİLEREK TALANA AÇILIYOR

Öte yandan 12 Ocak 2017 tarihli Resmî Gazete’de ‘Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nün Satım ve Kiraya Verme İşlerine Dair Yönetmelik’ yayımlanmıştır.

Yönetmeliğin amacı; AOÇ’nin serbest rekabet yoluyla fiyat, kârlılık ve verimlilik ilkelerine uygun olarak yapılacak satış ve kiraya verme işlerini belirlemek; kapsamı ise AOÇ’ne ait taşınırlar ve üretilen ürünlerin doğrudan veya ihaleli ya da ihalesiz satışı ile taşınır veya taşınmazların kiraya verilmesi olarak ifade edilmektedir. Yani AOÇ; ticarete açılacaktır. Buna uygun bir yönetmelik düzenlenmiştir.

ÇİFTLİK ARAZİSİNİN KİRALAMA İLE TALAN EDİLMESİNE İZİN VERİLİYOR

Daha önceki yönetmelik AOÇ arazilerinin kuruluş amaçları dışında kiralamaya izin vermezken; bu yönetmelik AOÇ arazilerinin kuruluş ilkeleri ve Atatürk’ün şartlı bağışının dışında kiralamanın önünü açmaktadır. Bu yönetmelikle, AOÇ arazileri amacı dışında kiralama yöntemiyle talan edilecektir. Sayıştay raporlarında da AOÇ topraklarının kiralama süreçleriyle talan edildiği,  kiralanan alanlarda kalıcı yapıların oluşturulduğu vurgulanmıştır.”

 ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ TOPLUMSAL BİR BELLEK ALANIDIR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ), sadece bir tarım işletmesi veya yeşil alan olmadığını belirterek, “Toplumsal belleğin oluştuğu bir yerdir.” dedi.

Kimden ve nereden emir alacağı belli kişilere, bürokrasiye sınırsız kiralama yetkisi verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Sarıbal; Atatürk’ün vasiyetini ihlal edenlere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ederek “Ferman padişahınsa, Atatürk Orman Çiftliği bizimdir, bizim olacaktır. Er geç bu coğrafya kendi özüne, kendi topraklarına dönecek, bu ülkedeki hainler topluma her şekilde hesap vereceklerdir.” dedi.

BU TUĞLA ATEŞ TUĞLASIDIR

Sarıbal; son olarak Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye gönderdiği ateş tuğlası ve mektup ile ilgili konuştu. Elindeki tuğlayı göstererek ‘Bu tuğla ateş tuğlasıdır. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken bütün yapıların büyük bir kısmında bunu görürsünüz. Yani binaların yapı taşıdır. O günün koşullarında bu ülkenin en kıymetli yapı aracıydı. Bugün de elbette öyle.’ diyen Sarıbal; Tezcan Karakuş Candan’ın Bahçeli’ye gönderdiği ve MHP’nin iade ettiği mektubu okuyarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin