CHP’Lİ SARIBAL: KADIN CİNAYETLERİNİN TEMEL SORUNU SİYASALDIR

CHP’Lİ SARIBAL DİLAY GÜL DAVASI İÇİN BOLU’DAYDI


ORHAN SARIBAL’DAN “KADINLARA ÖZGÜRLÜK” ÇAĞRISI

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; sınıf arkadaşı tarafından öldürülen Dilay Gül’ün davasını izlemek için Bolu’daydı. Dilay Gül’ün davasını izledikten sonra basına açıklama yapan Sarıbal; Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerinin nedenlerine dikkati çekti. Son dönemde kadın cinayetlerinin ülkemizin artık kanayan bir yarası olduğu ifadesini kullanan Sarıbal; kadınların söz hakkını ve yaşama hakkını ellerinden alan bu zihniyetin öncelikle değişmesi gerektiğini dile getirdi.

13 Ekim 2015 tarihinde; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Dilay Gül kendisini reddettiği gerekçesiyle okuldan 200 metre uzaklıkta sınıf arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Sarıbal; Bolu Adliyesi çıkışında Dilay Gül ve kadın cinayetleri üzerine basına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir kadın cinayetine daha ne yazık ki kurban giden Dilay Gül’ün davası için Bolu Adliyesi’ndeyiz. Kadın cinayetleri ülkemizin artık kanayan ciddi bir yarası olarak görülmek zorundadır. Cinayet nedenlerine bakıldığında; yaşamak isteyen, söz hakkı isteyen, kararlarını kendi almak isteyen kadınların söz hakkının verilmediğini ve hatta yaşama hakkının dahi ellerinden alındığını görüyoruz. Kadınlarımız; tehditlere, baskıya ve şiddet uygulamalarına karşı çaresiz ve korunmasız bırakılıyor ve ne yazık ki cinayetlere kurban gidiyor.

Sevgili Dilay Gül, daha hayatının baharında, geleceği parlak gencecik bir öğrenciyken; reddettiği sınıf arkadaşı tarafından öldürülmüştür. Dilay Gül vakası ne yazık ki ülkemizde bir ilk değildir. Cinayetin yaşanma nedenine baktığımızda; ülkemizde tam da kadınların konumunu, tartışmasız olarak kadına bakış açısını ortaya koymaktadır. ‘Ülkemizde kadınların söz hakkı, karar verme hakkı, sokakta yürüme hakkı’ dahi yok olmaktadır.

Her kadın cinayeti sonrası hukukçularımızla daha fazla birlikte daha fazla cezanın öngörülmesi konusundaki mücadelemiz öne çıkıyor. Kadın cinayetlerinin temel sorunu siyasaldır, sosyolojiktir, eğitseldir. Siyasaldır. Çünkü siyasal iktidar uzunca bir zamandır ne yazık ki kadın cinayetlerini görmemezlikten gelmektedir, aynı iş cinayetlerinde olduğu gibi. Bunun için toplumun eğitim olarak, kültür olarak, ekonomik olarak belirli bir düzeye ulaşması gerekir. Fakat önemli olan siyaseten, sosyolojik olarak, eğitim olarak; siyasal iktidarın buna kapanmış ağızlarını açmaya, duymayan kulaklarının duymaya, görmeyen gözlerinin görmeye ihtiyaç vardır. Öğrencilerin yurt sorununu, eğitim sorununu çözmelidir. Gece yarıları ıssız sokaklarda çocukları gezdirmemelidir. Eğitim haktır ve herkes için gereklidir. Devlet bunun her aşamasını organize etmelidir ve çocuklarımızın hayatını güvence altına almalıdır. Yani bütünüyle baktığımızda bu siyasal bir sorundur, sosyolojik bir sorundur ve iktidardan kaynaklanan bir sorundur. Bu anlamda bugün Dilay için verilen mücadelenin bir sonucu pozitif değerlendirilebilir. Ama bütünüyle bakıldığında hala kadın cinayetlerinin ülkemizde seri olarak devam ettiğini görmekteyiz. Buna dur demenin yolu kadınlara bakış açısını gözden geçirmektir. Kadının yaşam biçimine saygıyı öğrenmekten geçmektedir. Kadına gereken hakkı vermektir. Bu anlamda “Kadınlara Özgürlük” diyoruz. Kadın haklarının savunulması gerektiğini sonuna kadar bir kez daha sizlerle, kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin