CHP’Lİ SARIBAL :‘TUNCELİ’DE YANGINA MÜDAHALE EDİLMİYOR’

SARIBAL’DAN ‘TUNCELİ’DEKİ ORMAN YANGINI KASITLI OLARAK SÖNDÜRÜLMÜYOR’ İDDİASICHP’Lİ SARIBAL : ‘TUNCELİ’DE YANGIN DEVAM EDİYOR MÜDAHALE EDİLMİYOR’

CHP’Lİ SARIBAL’DAN TUNCELİ’DEKİ ORMAN YANGININA SORU ÖNERGESİ

CHP’Lİ SARIBAL’DAN TUNCELİ YANGINI İLE İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA SORULAR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.

Soru önergesinde söz konusu yangınların askeri operasyonlar sürecinde kullanılan mühimmatlar neticesinde çıktığı iddialarını sordu. Sarıbal,yangınlara müdahale edilmemesinin yanı sıra vatandaşların ulaşmaması içinde özel çaba harcandığını belirtti. Özel Güvenlik bölgesi ilan edilmesi nedeniyle vatandaşların yangın alanlara müdahalesinin de engellendiği iddialarını gündeme taşıdı. Soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;

            Tunceli’de yaklaşık bir hafta önce ormanlık alanlarda başlayan yangınlar Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemizgezek, Pülümür ve Tunceli merkeze yakın bölgelerde devam etmektedir. Ormanlar bir kez daha yakılarak coğrafya yaşanılamaz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu yangınlarla Tunceli sadece insanlar için yaşanılamaz hale getirilmekle kalmamakta, aynı zamanda hayvanların yaşam alanlarının yanı sıra pek çok endemik bitki türü de yok olmaktadır. Basında çıkan haberlerde yangın söndürme konusunda herhangi çalışmanın yapılmadığı, ayrıca güvenlik güçlerinin yerel halkın yangınları söndürmeye gitmesini engellediği belirtilmektedir.

Bu çerçevede;

1)    Yangınların askeri operasyonlar sürecinde kullanılan mühimmatın etkisiyle çıktığı konusundaki haberler doğru mudur?

2)    Orman yangınlarına söndürme amaçlı olarak (güvenlik gerekçe gösterilerek) müdahale edilmediği doğru mudur?

3)    Valiliğin özel güvenlik bölgesi yasağını gerekçe göstererek vatandaşların yangına müdahale etmesini engellediği doğru mudur?

4)    Yangın çıkan alanlara vatandaşların araçlarla ulaşamaması için yollara çukurlar kazıldığı doğru mudur?

 

5)    Söz konusu yangınların çıkış nedenleri konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin