CHP’Lİ SARIBAL:ALEVİ ŞEHİTLERE CEMEVİ YASAĞI MI VAR?

CHP Bursa milletvekili Sarıbal’dan alevi şehit hakkında soru önergesi


CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bombalı saldırıda şehit olan Şenali Ocak’ın cenaze töreni ile ilgili Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Sarıbal’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Polis Memuru Şehit Şenali Ocak’ın ailesi; cenazeyi Küçük Çiğli Cemevi’nden kaldırmak istemelerine rağmen askeri tören bahane edilerek cenazenin Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nden kaldırılmasına tepki gösterdi. CHP’li vekil; AİHM ve Yargıtay’ın cemevlerine ibadethane statüsü kararları mevcutken cenazenin cemevinden kaldırılmasına engel olan İzmir Valisi, Kaymakam ve Garnizon Komutanı’nın ayrımcılık ve nefret suçu işlediklerini ileri sürdü.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın; şehit cenazesi ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği sorular şu şekildedir:

“Bu çerçevede,

1.AKP iktidarı döneminde kaç şehidimizin cenazesinin cemevinden kaldırılmasına engel olunmuştur?

2.İzmir Valisi, Kaymakam ve Garnizon Komutanı neden cemevinde tören yapılmasına izin vermemiştir? Şehidin ailesinin isteği neden yok sayılmıştır?

3.Devlet yetkilileri neden cemevlerinde tören yapılmasına engel olmaktadır? Hükümetinizin bu yönde talimatı mı vardır? Yoksa ayrımcılık ve nefret suçu işleyen yetkililer hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

4.Alevi inancına sahip şehitlerimize yapılan bu ayrımcılıklar ile ilgili neden hiçbir işlem yapılmamaktadır?

5.AİHM ve Yargıtay’ın cemevlerini ibadethane olarak tanıyan kararlarına rağmen Cemevleri’nde neden şehit cenazeleri için tören yapılmamaktadır?

6.Vatanı korumak uğruna şehit olan asker ve polislerimiz göreve başlarken Alevi inancına sahip olmaları sorun değilken son yolculuklarında neden sorun çıkarılmaktadır?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin