CHP’li Sarıbal’dan Dünya Çiftçiler Günü mesajı

‘Dünyayı besliyorlar, karınları aç!’

14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü dolayısıyla basın açıklaması yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Dünyayı besleyen, ama kendi karınları aç olan cefakâr çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” dedi.

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan SARIBAL, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) 1984 yılında, çiftçilik mesleğinin önemi ve çiftçilerin yaşadıkları sorunlar konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 14 Mayıs gününün “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanmasına karar verdiğini hatırlatan Sarıbal, “Dünyayı besleyen, ama kendi karınları aç olan cefakâr çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum” ifadesini kullandı.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılı sonundan beri emek karşıtı, üretim karşıtı, ithalata dayalı yanlış tarım politikalar uyguladığını belirten Sarıbal, “Tarım politikaları ile küçük çiftçileri korumak ve geliştirmek yerine büyük ve orta çiftçiler destekleniyor. Küçük üreticilik yok olurken, yerini büyük ölçekli işletmelere ve tarım şirketlerine dayalı bir yapı alıyor” şeklinde konuştu. Tarım-gıda sisteminin giderek uluslararası sermayenin çıkarları doğrultusunda şekillendirilmekte ve ülkemizin gıda egemenliğinin çokuluslu şirketlerin güdümüne girmekte olduğunu ifade eden Sarıbal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1“AKP iktidarında köylerin tüzel kişilikleri yok edilerek mahalleye dönüştürülmüş; köyler, otlak ve meralar piyasaya açılmış, tarım toprakları yağmalanmıştır. Çiftçilerimizin kullandığı gübre, mazot, yem gibi temel girdilerin fiyatlarındaki artışlar, ürün fiyatlarındaki artışların çok üstünde gerçekleşmiştir. Girdi fiyatları dört katına çıkarken, ürün fiyatları ancak iki-üç katına çıkabilmiştir.”

‘AKP soruyor, cevabı belli!’

“AKP’nin Tarım Bakanı ‘Ne oldu bizim köylerimize; niye biz güzel meralarımızı terk ettik?’ diye sormaktadır. Cevabını biz verelim; uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden tarım giderek çiftçimizin geçimini sağlayabilecek bir ekonomik faaliyet olmaktan çıktığı için çiftçimiz tarımdan kopmuş; köyler, tarlalar, meralar boş kalmıştır.”

‘Çare çiftçiden yana politika!’

“Türkiye tarımdaki mevcut potansiyelini değerlendiremiyor. Çiftçisini desteklemiyor, yeterince üretemiyor, insanını doğru ve dengeli şekilde besleyemiyor, ihracatını artıramıyor, ithalatını düşüremiyor. Çünkü tüm bunlar, ancak üretim maliyetlerinin düşürülmesi; destekleme araçlarının doğru ve amaca uygun olarak kullanılması; üretim planlaması yapılması; emekten, çiftçiden, üretimden yana istikrarlı politikalar uygulanması ile gerçekleştirilebili

Lütfen Paylaşın ve Beğenin