CHP’Lİ SARIBAL’DAN GEDİZ HAVZASI SORUSU

CHP’Lİ SARIBAL: GEDİZ HAVZASININ İÇME SULARI TEHLİKE ALTINDA


CHP’Lİ SARIBAL ÖZHASEKİ’YE GEDİZ HAVZASINI SORDU

CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplandırılması için TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Sarıbal, soru önergesinde; Gediz Havzası’nın büyüklüğü, tarımsal değeri ve ekolojik özellikleri bakımından “cennet” olarak tanımlanan verimli 7 tarım harikasından birisi olduğunu belirtti. Ayrıca üzerinde 4 mevsim tarım yapılabilen Gediz Havzası’nda başta üzüm, zeytin, incir, pamuk ve tütün olmak üzere ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirildiği ifadesini kullandı.

CHP’li Sarıbal; Gediz Havzası’nda içme sularını tehdit eden siyanürlü altın madenciliği ile jeotermal enerji santralleri olduğunu, bu faktörlerle birlikte atık suların denetimsiz ve arıtılmadan Gediz Nehri’ne boşaltıldığını iddia etti.

Ziraat Mühendisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Gediz Havzası ile ilgili TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

Bu çerçevede;

1)   Gediz Havzası’nda içme sularını tehdit eden siyanürlü altın madenciliği, jeotermal enerji santralleri ve atık suların denetimsiz ve arıtılmadan Gediz Nehri’ne boşaltılmasının insan sağlığına, yaşamsal kaynaklara ve tarım arazilerine zarar vermekte olduğu bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir, bu konuda ne gibi önleyici tedbirler alınmıştır?

2)   Turgutlu’da faaliyete geçirilmek istenen nikel madeninde kullanılacağı belirtilen 18 milyon ton sülfürik asit ile Gördes’teki nikel işletmesinin kullanacağı 12 milyon ton sülfürik asit tüm Gediz Havzasını yok edebilecek boyutta korkunç bir tehdittir. Bu konuda bakanlığınız tarafından yapılan çalışmaları varsa kamuoyuna açıklar mısınız?

Lütfen Paylaşın ve Beğenin