CHP’Lİ SARIBAL’DAN İDDİA: “100 ÇİFTÇİ DOLANDIRILDI”

SARIBAL’DAN BURSA YENİŞEHİR’DE 3 MİLYONLUK VURGUN İDDİASI


SARIBAL: 100 ORTAK 2014’TEN BERİ DOLANDIRILMIŞ

CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. CHP’li vekil bu defa ; “Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nde yaşandığı söylenen 3 milyon liralık dolandırıcılık” iddiasını Meclis’e taşıdı.

Sarıbal’ın soru önergesinde Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nde 2014’ten bu yana 100 ortağın 3 Milyon lira civarında dolandırıldığı, kooperatif ortaklarını dolandırdığı söylenen Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi çalışanı Hatice Çolak’ın Yenişehir Belediyesi’nde müteahhitlik işleri yapan Yusuf Sağlam’a para aktardığı iddiası yer almaktadır.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e yönelttiği soru önergesinde yer alan iddialar ve sorular şu şekildedir:

“Aldığım duyumlara göre; Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifinde çalışan Hatice Çolak; kooperatif ortağı çiftçilere kooperatifin antetli boş kağıtlara imza attırmak suretiyle kredi limitlerini yükseltmiş ve ortaklar adına kredi çekmiştir. Ayrıca kredi geri ödemelerinde sistemde arıza olduğu bahanesiyle parayı elden tahsil ederek alındı makbuzu vermemiş ve parayı zimmetine geçirmiştir. Öte yandan daha önce imzalatmış olduğu antetli kağıtları kullanarak ortakların kooperatiften aldıkları tarım girdilerinin miktarlarını iki üç kat artırmıştır. Söz konusu şahıs 2014 yılından bu yana kooperatifin 100 ortağını 3 milyon lira civarında dolandırarak bu parayı Yenişehir Belediyesi’nde müteahhitlik işleri yapan Yusuf Sağlam adlı şahsa aktarmıştır. Çiftçiler bu durumdan haberdar olduklarında Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nden herhangi bir bilgi alamamışlar ve konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunmuşlardır.

  Hali hazırda, ülkemizde kurulu bulunan tarım kredi kooperatiflerine ilişkin görevler Bakanlığınızca yürütülmektedir.

Bu çerçevede:

1)         Bakanlığınız 100’ü aşkın çiftçimizin mağdur olduğu bu suiistimalden haberdar olmuş mudur?

2)         Söz konusu kooperatifte denetim yapılıp, ilgili şahıs hakkında Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır?

3)         Olay hakkında Bakanlığınızca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunulmuş mudur?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin