CHP’Lİ SARIBAL’DAN ÖĞRETMENLER İÇİN MAĞDURİYET AÇIKLAMASI

“AKP-SARAY REJİMİ, EĞİTİME İLİŞKİN HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇOK TEHLİKELİ ADIMLAR ATIYOR”


CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı:

 Sarıbal; yazılı basın açıklamasında 12 Eylül darbeci anlayışının AKP ile devam ettiğini, AKP yönetiminin 12 Eylül darbesinin ürünü ve mirasçısı olduğunu söyledi.

Sarıbal açıklamasının devamında KHK ile eğitim kurumlarından yaşadığımız süreçle alakasız ihraçlar yapıldığını iddia etti. FETÖ veya herhangi bir terör örgütü ile alakası olmadığı halde, Eğitim SEN üyesi birçok öğretmenin ihracı yapıldığını söyledi.

AKP’nin Cadı Avı Olan KHK İle İhraç Kararları En Çok Öğrencilerimizi Ve Öğretmenlerimizi Mağdur Etti

 Sarıbal; AKP’nin OHAL sürecinde eğitime ilişkin gerçekleştirdiği adımların tehlikeli olduğunu söyleyerek şu bilgilere de yer verdi:

 • “OHAL çerçevesinde çıkarılan 672, 675 ve 677 sayılı KHK’lar ile asker, polis, hakim, savcı hariç olmak üzere 78 bin kamu personeli kamu görevinden ihraç edildi.

 • Özel öğretim kurumlarında çalışan 21 bin öğretmenin öğretmenlik sertifikası iptal edildi.

 • 672, 675 ve 677 sayılı KHK’lar ile toplamda 30 bin 470 öğretmen kamu görevinden ihraç edildi.

 • Toplamda 16 bin 688 öğretmen açığa alındı. Açığa alınan öğretmenlerden 6.474’ü grevlerine iade edildi.

 • 29 Aralık grevi nedeniyle 10 bine yakın Eğitim Sen üyesi 74 gündür açıkta ve göreve dönmeyi bekliyor.

 • Öğrencilerin yaşam hakkı ve eğitim hakkı için yapılan 1 günlük grev nedeniyle “eğitim hakkını ihlal ettiklerini” iddia edenler, öğretmenleri 74 gündür okullarından ve öğrencilerinden kopararak öğrencilerin eğitim hakkını engelliyorlar.

 • Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; sendikal eylem nedeniyle açığa alınan öğretmenlerin mağdur edilmeyeceği sözünü vermiştir. “Soruşturmalar tamamlandı en kısa sürede göreve iade edilecekler” denmesinin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen göreve iadeler gerçekleşmemiştir.

 • KHK ile ihraç edildikten sonra göreve iade edilen öğretmen sayısı sadece 311.

 • 19 Eylül’de okulların açılmasıyla birlikte görevden almalar nedeniyle yaklaşık 1 milyon 511 bin 200 öğrenci okula öğretmensiz başladı.

 • 672, 675 ve 677 sayılı KHK’lar ile toplamda 3 bin 855 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Atılan akademisyenlerin 83’ü Barış Bildirisine imza atanlardan oluşuyor.

 • 674 sayılı KHK ile 13 bin 179 ÖYP’li (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) araştırma görevlisi, bir gecede iş güvencesi ellerinden alınarak kadroları, güvencesizliğin cisimleşmiş hali olan 50/d statüsüne dönüştürüldü. Bu kişilerin bir kısmı işten atıldı.”orhan-saribal1

Hiçbir suçu olmadığı halde açığa alınan ve göreve iadesi halen yapılmayan öğretmenlerin ve akademisyenlerin bir an önce okullarına tekrar kavuşması gerektiğinin altını çizen Orhan Sarıbal; atanamayan tüm öğretmenlerin de mücadelelerinden vazgeçmemeleri gerektiğini, bu baskıcı sürecin ancak hep birlikte mücadele ederek bertaraf edileceğini dile getirdi.

Orhan Sarıbal; açıklamasında, 24 Kasım Öğretmenler gününü şu sözlerle kutladı:

“24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle, öncelikle ülkemizin en ücra köşelerinde, her türlü olumsuz koşullarda mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışan; geleceğimiz olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerimizin günlerini kutluyor; bütün öğretmenlerimize başarı dilekleri, sevgiler ve saygılar sunuyorum.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin