CHP’Lİ SARIBAL’DAN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ FETÖ SORUSU

CHP’Lİ SARIBAL’DAN BAŞBAKAN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE FETÖ İLE İLGİLİ GÖREVLENDİRMELERİ SORDU?


CHP’Lİ SARIBAL ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR VE REKTÖR YARDIMCILARI İLE İLGİLİ FETÖ ŞÜPHESİNİ MECLİSE TAŞIDI

 CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; FETÖ soruşturmaları kapsamında bilgi talebinde bulunup Uludağ Üniversitesi rektörü ve yardımcılarının FETÖ ile ilişkilerini  TBMM Başkanlığı’na soru önergesi  olarak sundu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’e sunduğu önergesinde ” Uludağ Üniversitesinde FETÖ/PDY soruşturmaları sırasında hiç ilgisi olmadığı bilinen bazı kişiler görevden el çektirilirken; Fetullah Gülen ile bir şekilde ilişkisi olduğu bilinen (Kendisinden övgüyle söz eden, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara veren vb.) öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı kişilere hiç dokunulmamış olması zihinlerde büyük soru işaretlerine yol açmaktadır.” dedi

CHP’li Orhan Sarıbal’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde yer alan sorular, şöyle:

Uludağ Üniversitesinde FETÖ/PDY soruşturmaları sırasında hiç ilgisi olmadığı bilinen bazı kişiler görevden el çektirilirken; Fetullah Gülen ile bir şekilde ilişkisi olduğu bilinen (Kendisinden övgüyle söz eden, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara veren vb.) öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı kişilere hiç dokunulmamış olması zihinlerde büyük soru işaretlerine yol açmaktadır.Orhan sarıbal (1)

Bu çerçevede;

1)       Halen görevde bulunan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay görev süresi boyunca çeşitli fakültelerde (Tıp, Veteriner, Ziraat vb.) bölümlerin/anabilim dallarının talebi dışında kaç öğretim üyesi için kadro ilan etmiştir?

2)       Rektörün kendi kararı ile ilan ettiği bu kadrolar yüzünden Veteriner Fakültesinde olduğu gibi, Fakülte camiası ile ne gibi sorunlar yaşanmasına yol açmıştır; tepki olarak bu süreçte görevlerinden kaç kişi istifa etmiştir?

3)       Rektörün kendi ilan ettiği kadrolara atananlar veya kısa bir süre içerisinde atanması beklenenlerin FETÖ/PDY soruşturmalarındaki durumları nedir? Bunlar içerisinde örneğin OHAL KHK ile kapatılan FETÖ hastanelerinde çalışan kişiler var mıdır? Bu kişiler için fakültede ihtiyaç olmadığı halde neden kadro ilan edilmiştir?

4)       Rektörün kendi ilan ettiği kadrolar için jüri üyeleri belirlenirken, akademi geleneğinde yer alan kurallara aykırı olarak neden tüm üyeler dışarıdan belirlenmiştir? Rektör tarafından belirlenen jüri üyeleri arasında FETÖ/PDY soruşturmalarında görevden el çektirilen, gözaltına alınan ve/veya tutuklanan kişiler var mıdır? Rektör Fetullah Gülen bağlantısı olduğu düşünülen kişileri neden jüri üyesi olarak görevlendirmiştir?

5)       Uludağ Üniversitesinde Fetullah Gülen ile bir biçimde ilişkisi olduğu bilinen (Kendisinden övgüyle söz eden, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara veren vb.) öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı kişiler neden FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamına alınmamıştır?

6)       Rektörün Fetullah Gülen ile bugüne kadar nasıl bir ilişkisi olmuştur? ABD’de bulunduğu sırada Fetullah Gülen’i kaç kere ziyaret etmiştir?

7)       Rektörün çocuklarının Fetullah Gülen ile herhangi bir ilişkisi bulunmakta mıdır?

8)       YÖK hakkında birçok iddia bulunan Rektörü neden görevden almamaktadır?

Halen görev yapmakta olan Rektör Yardımcılarından birisi Azerbaycan’da Fetullah Gülen’e ait bir okulda yöneticilik yapmış mıdır

Lütfen Paylaşın ve Beğenin