CHP’Lİ SARIBAL:Dünya Çevre Günü’nde kirlilik ve talan devam ediyor

CHP Bursa Milletvekili Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında “İktidar Meclis’ten geçirdiği torba kanunlarla yaşam alanlarını katlediyor, adında tarım, orman, çevre ve su geçen bakanlıklar eliyle bir doğa katliamı yaşanıyor” eleştirilerine yer verdi.


Sarıbal’ın çevre günü mesajı şöyle;

1972’de Stockholm’de düzenlenen BM Çevre ve İnsan Konferansı’nda alınan kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir.

Bu konferansta kabul edilen bildirinin 1’inci maddesinde “İnsan, onurlu ve iyi bir yaşam sürmeye olanak veren nitelikli bir çevrede, özgürlük, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları temel hakkına sahiptir.” İlkesi yer almıştır.

Bu tanımın kullanılmasından bu yana 45 yıl geçmesine rağmen, çevre koruma bir yana artan bir hızla kirletilmekte, talan edilmekte, yok edilmektedir. Çevre koruma giderek bir insan hakkı mücadelesine dönüşmektedir.

Birleşmiş Milletler 2017 yılı Dünya Çevre Günü’nün temasını “DOĞAYA DÖNÜŞ” olarak belirlemiştir. Türkiye’de hangi doğaya dönüş?

Ülkemizde korunan alanların koruma statüleri kaldırılıyor, ormanlar, milli parklar, sulak alanlar, meralar, tarım alanları, zeytinlikler ranta, talana, yağmaya kurban ediliyor.

AKP iktidarının Meclis’ten geçirdiği torba kanunlarla yaşam alanları katlediliyor, adında tarım, orman, çevre ve su geçen bakanlıklar eliyle bir doğa katliamı yaşanıyor.

Dünya Çevre Gününü değil ama, çevrenin doğanın kirletilmemesi, ranta açılmaması, talan edilmemesi için mücadele edenleri kutluyorum.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin