CHP’Lİ TEKİN: “TEK OLAN ALLAH’TIR”

TEKİN: “ERDOĞAN BU SEVDADAN VAZGEÇSİN, TEK OLMAK ALLAH’A MAHSUS”

CHP Bursa İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, hükümetin yanlış politikalarını eleştirdi. Dokunulmazlık tartışmalarının kamuoyunu meşgul etmekten öteye geçmeyeceğini ifade eden Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenerek; “Tek olmak Allah’a mahsus, bu sevdadan vazgeç” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Bursa’da İl Başkanlığı binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. AKP’nin politikalarına eleştiride bulunan Tekin; “Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye nerem doğru ki demiş. Nereden başlayacağımı bilemiyorum” diyerek sözlerine başladı. Türkiye’de çok büyük sorunların olduğunu belirten Gürsel Tekin, “O kadar sıkıntılar var ki saatlerce konuşsak anlatamayız. Herne kadar ekranları Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Saray işgal etmiş olsa da Türkiye’deki manzaranın böyle olmadığını bilmenizi istiyorum” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya 12 maddelik soru sorduğunu belirten Tekin; “Türkiye’de 3 gün önce Çevre Katliam Bakanlığı’nın soru önergesi vardı. Tekrar söylüyorum Çevre Katliam Bakanlığı. Hani adı her ne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olsa da yakın tarihimiz o ismin oraya yakışmadığını gösterecektir. Hanımefendiye Türkiye’deki kentsel dönüşüm ile ilgili 12 tane soru sordum. Çok net rahatlıkla ilkokul 5’teki öğrencinin cevap vereceği soruların hiçbirisine cevap veremedi. Ama nihayet bir tanesini fark etmiş. Yeditepe tarihi yarımadadaymış Çamlıca’da değilmiş. Aferin sayın bakan onu da fark etmişsin. Ben size Yeditepe’nin coğrafyasını sormadım, ben size Çamlıca’nın yanındaki 56 dönümü kime peşkeş çektiğinizi sordum” açıklamasını yaptı.

“SİZE YAKIŞAN RANTTIR”

Bursa’daki TOKİ binalarının şehre verdiği görsel tahribatına ve Hasköy Nilüfer Hatun Köprüsü’nün tadilat edilme adı altında yıkılmasına dikkat çeken Gürsel Tekin; “Davutoğlu sık sık söylüyor diyor ki; “Ecdadımızın kemiklerini sızlatmayacağız.” Sayın Davutoğlu bırakın kemik sızlatmayı, İstanbul’u katlettiniz. İstanbul’da ecdadınıza saygı duymadığınızı biliyorum ama Bursa Osmanlı’nın başkenti. Hani ecdadım diyorsunuz ya. Osmanlı’nın başkentinin kalbine hançer gibi sapladığınız TOKİ binalarını utanmadan kendi sayfalarınızda ilan ettiniz. Yine ecdadınıza o kadar saygılısınız ki; 14. yüzyıldan kalma Nilüfer köprüsünü tadilat edeyim derken yıktınız. Sakın ha bir daha ağzınıza böyle ecdat cümlelerini almayın, size yakışan ranttır, size yakışan imar uygulamalarındaki kupon arsaları pazarlığıdır. Onu millete tantanalarla, Çevre Şehircilik Bakanlığı falan demenize gerek yok” ifadesini kullandı.

“AMAÇLARI ÜSTÜNÜ KAPATMAK”

Karaman’da yaşanan cinsel istismarlarla ilgili de yorumda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kirli olayların üzerinin kapatılmaya çalışıldığını aktardı. Tekin; “Bizim Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu da yakından bilirsiniz, nazikliğiyle, kibarlığıyla. Ne oldu da Genel Başkanımızı isyan edecek duruma getirdi. Kullandığı cümlede de herhangi bir sorun yok, onu baştan söyleyeyim. Bırakmam, kötülüğe engel olmak için önüne yatarım derler. Ama bu AKP’liler çok enteresan, bu kirli Karaman olayını nasıl kapatırız uğraşı içinde oldular. Ancak Kamuoyu bu oyunu bozdu. Yakın tarihimizde tek celseyle olan tek dava görüyoruz. Eyvallah bundan çok memnunuz. Ama değerli savcımıza da şunu sormak isterim: 1-Dinlenmesi, araştırılması gereken çeşitli evlerde daha önce görev yaptığı yerlerle ilgili araştırma yapıldı mı yapılmadı mı? 2-Kamuoyuna yansıyan başta Çorum olmak üzeri Rize ve çeşitli illerimizdeki benzer olaylar ile ilgili araştırma gereği duydular mı duymadılar mı?” dedi.

“SORUŞTURMALAR DEVAM ETMELİ”

Çok dramatik bir olayla karşı karşıya kaldıklarını sözlerine ekleyen Gürsel Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sadece hukuken olan bir olay değil, sosyal baskıdan kaynaklı insanların bu meseleyi bir başkasına anlatamayacağına çok iyi biliyorsunuz. Sayın Genel Başkanımıza gelen rapor ve Genel Merkezimize gelen ihbarların yüzde 1’i bile doğruysa insanlığımızdan utanmamız gerekir. Sayın İçişleri Bakanı, Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı; eğer çocuklarınıza saygınız varsa, ailenize eşinize saygınız varsa, bırakın Türkiye’yi sabahları kalktığınızda çocuklarınızın gözünün içine baktığınızda Karaman ve Karaman benzeri olayların dramını içinizde vicdanınızda hissedecekseniz bu soruşturmayı 81 ilin tamamında yapmak zorundasınız. Umut ederim ki bu soruşturmaların hepsi devam ediyor” diyerek Karaman’daki olay ile ilgili görüşlerini böyle sonlandırdı.

“ŞEREFİNİZ, HAYSİYETİNİZ YOK MU?

Türkiye’nin 3 yıl boyunca Ergenekon ile yatıp kalktığını ifade eden Tekin; “Türkiye’nin enerjisini 3 yıl, sadece Türkiye’nin değil medyanın, insanların, televizyonların, insanlığın enerjisini bitiren bir olayla karşı karşıya kaldık. Adına Ergenekon Terör Örgütü dedikleri bir örgüt. Bununla ilgili kitaplar yazdılar. Elinizi vicdanınıza koyarak davranın, kazayla bu kitapları, bu hikayeleri CHP Milletvekilleri, CHP’yi destekleyen gazeteciler yazmış olsaydı acaba ne olurdu şimdi. Her akşam, her gün istisnasız devletin televizyonları işgal orduları gibi işgal edilmiştir. TRT şu anda burada yok. Ben size vergi vermiyor muyum? Ödediğim her vergi size haram olsun, zehir olsun, zıkkım olsun. Sen 78 milyonun bir yayın organı olarak niye gelmezsin kardeşim. Ben aynı zamanda mal sahibiyim. Niye bize sıra gelmiyor? Ama bunun hesabını bir gün vereceksiniz. O dönemde kanalları her akşam açtığınızda bir Ergenekon tantanası bir darbe tantanası vardı. Yetmedi Cumhuriyet Halk Partisi’ni Ergenekonculukla suçladılar. Benimle ilgili 100 yazı var Ergenekoncu diye. Şimdi bu yazı yazanlara söylüyorum: Hiç mi vicdanınız, hiç mi şerefiniz, haysiyetiniz yok? Hiç olmazsa bu yazdığınız yazılarla ilgili bugün bir özür yazısı yazın, onu da kabul ederiz. Özür dileriz biz yazı yazdık, kitaplar yazdık, romanlar, hikayeler yazdık. Yanıltıldık, aldatıldık, korkutulduk deyin. Bunu söyleyin bari” ifadesini kullandı.

“PARAYLA YALAN YAZAN KİTAPLAR SATILDI”

Ülkenin Ergenekon davasıyla iktidar tarafından aldatıldığını açıklayan Gürsel Tekin; “Bir cümle kullanmıştım ben İzmir’de ve demiştim ki; Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı döneminde mali olarak hesap veremeyecek kirli gazetelere hukuken el konulacak. At kaçtı torba düştü. Hiçbir gazetenin de ismini vermedim. Ertesi gün 5 gazete manşetten verdi. Ben sizin isminizi mi verdim? Bir kişi kirli siyaseti temizleyeceğiz dediğinde ben üzerime alınmam. Siz niye üzerinize alındınız. Neden? Çünkü mali işlerinizin ne olduğunu siz de çok iyi biliyorsunuz. Şimdi o gazeteleri göstermek istemiyorum çünkü reklama girer. Bu gazetelerin Ergenekon dönemindeki manşetleriyle bugünkü manşetlerini bir karşılaştırın. Yazık günah değil mi? Orada insanlar öldü. Ekmeğe muhtaç bir insanı, evine ekmek götüremeyebilecek emekli maaşıyla geçinen bir insanı Ergenekon’un finansörü diye haberler yaptınız. Birçok insan mağdur oldu. Bunu niye anlatıyorum? Çünkü bu son olmayacak. Bu iktidarın yarın önümüze hangi filmleri, hangi sorunları, hangi hikayeleri getireceğini bilmenizi istiyorum. Milletvekilleri kitaplar yazdılar hem de belgelerle. Şimdi bu kitapları referans kabul edip, parayla satın alan her yurttaşımızın dava açmasını istiyorum. Aldatıldık, yanıltıldık. Parayla bize kitap sattınız, şimdi bu kitapların hepsinin kumpas olduğu ortaya çıktı. Bunlara diyecek bir şey var; neye inanıyorlar bilmiyorum ama biz Elhamdülillah Allah’a inanıyoruz, hepsini Allah’a havale ediyorum. Çünkü sizi ıslah edecek başka hiçbir şey yok” dedi.

“HAVA SAHAMIZI KULLANAMIYORUZ”

“Son günlerde bir dokunulmazlık tartışması yürüyor gidiyor” diyerek sözlerine devam eden Tekin; “Dış politikada çok büyük sıkıntılar var. Özellikle örgütümüzün bilmesi gerekiyor. Olağanüstü sıkıntıdayız. Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde böyle bir manzara ile karşı karşıya kalmış değiliz. IŞİD terör örgütü leblebi atar gibi coğrafyamıza bomba atarken, bu IŞİD terör örgütüyle mücadele etmek için hava sahamızı kullanamıyoruz. Ey AKP’li kardeşlerim, AKP’ye oy verenler, AKP’li milletvekilleri, AKP yöneticileri, Allah aşkına şu manzarayı bir görün. İncirlik hava sahasında 16 ülkenin uçakları uçarken, benim ülkemin uçakları buradan kalkamıyor. Yalanı bir sanat haline getirmişler, ben bir ülkenin Cumhurbaşkanı’nın, Başbakanı’nın bir ülkenin siyasetçisinin yalan söylemesini istemem. Çok şükür kendimizi yalandan arındırmışız. Yalanımız varsa önümüze koysunlar. Koyamazlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gözlerinin içine bakarak 100 Milyar dolar çaldınız. Birisi reaksiyon bile göstermedi. Çünkü hepsi belgeli. Operasyonlar oluyor bu bombalardan sonra hemen çıkıyor yetkililer sınırın ötesinde yapılan operasyonlarla ilgili sayı veriyor. Bizi ne zannediyorsunuz? Nereden ve nasıl saydınız? Hangi mekanizma var elinizde? Bu maskaralıktan vazgeçelim” diye konuştu.

“CHP’NİN KILINA BİLE DOKUNAMAZSINIZ”untitled1

Manzaranın çok sıkıntılı bir hal aklaya başladığına dikkat çeken Gürsel Tekin; “Sayın Davutoğlu, Türkiye’yi bu dış politikadan kurtarmanın yolunda eğer çok sıkıştıysanız, CHP’ye gelin, vatan için yapılması gereken ne varsa, her türlü göreve hazırız. Rusya, Amerika, Avrupa, Orta Asya, kimlerle görüşülecekse, görev almaya hazır olduğumuzu bin kez söyledik, bin birinci kez de Bursa’dan söylüyorum. Aksi takdirde bu manzara çok sıkıntılı bir manzaradır. Dokunulmazlık hikayesi efendim. Dedim ya televizyonları da işgal ettikleri için. Kıyametler koptu. Hatırlayın 2011 yılında da bu manzara vardı. Gazeteci kardeşlerime hatırlatayım. 2011 yılında yine bir siyasi partinin milletvekillerinin PKK ile kucaklaşması. Aynı manzaraydı. O zamanlar başbakan olan sayın cumhurbaşkanı fırtınalar koparıyor. Buyurun, terör yasası var gereğini yapın. Sizi engelleyecek hiçbir şey yok. Yaptılar mı? Hayır. Şimdi gerekçeleri ne? Efendim, bir milletvekili terör örgütüne silah taşımış. E bizim terörle mücadele yasamız gayet açık. Yapın gereğini kardeşim. Selahattin Demirtaş çıktı meydan okudu size. Varsa dedi gereğini hemen yapın. Yok. Neden bunları tartıştırıyorlar? Çünkü bunların bütün geçmiş dönem süreçlerine baktığımızda, kamuoyunun algısını bir yere çekmenin meşguliyeti içindeler. Efendim, bir kısım arkadaşlarımızın da şöyle bir kaygısı var; Vay efendim, dokunulmazlık kalkarsa, bizimkiler de ceza evine düşerse… Hiçbir babayiğit CHP’nin kılına bile dokunamaz. Bir tane CHP’liye dokunurlarsa, 12 milyon CHP’li ayağa kalkar hiç merak etmeyin. Nesine dokunacaksınız kardeşim? Hırsızlık mı yapmış? Yolsuzluk mu yapmış? Bakanlar kurulunda kumpas kurup devleti mi soymuş? Neyin hesabını veremeyeceğiz?” ifadesini kullandı.

“DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILACAĞI DA YOK

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘hodri meydan’ sözünü eleştiren Tekin; “Utanmadan bu mübarek günde mutlaka bir yerlerde konuşuyorlar. Hodri meydan diyor Sayın Davutoğlu. Sayın Davutoğlu, Allah aşkına, akademik bir kimliğiniz var. Yani her şeyi bir tarafa bıraktık, bu akademik kimliğinize bir saygınız olsun. Hodri meydan diyorsanız, bu ülkeyi soyan bakanların dosyalarını da içine koyun, o zaman helal olsun diyeceğim… Seni ilk alkışlayan ben olmazsam şerefsizim. Helal olsun başbakanıma diyeceğim sana. Niye getirmiyorsun kardeşim? Hodri meydan bu. Değerli arkadaşlarım 506 tane dosyanın tamamı trafik ihlali. Sayın başkanlarıma da gelecektir. Efendim, miting saatleri ihlal edilmiş vesaire vesaire vesaire… Ey ahali! Hırsızların, yolsuzlukların, hırsızlıkların, ihale pazarlıklarının dosyaları yok, getirilmiyor. Bunu herkes bilsin. Dokunulmazlıkların kaldırılacağı da yok. Bunu bilin, kamuoyunu meşgul ediyorlar. En son bir anayasa tartışması. Türkiye’de elbette ki daha özgür, daha demokratik bir hukuk sistemi olsun istiyoruz. Bunun için de yeni bir şey icat etmemize gerek yok. Sayın Davutoğlu son günlerde sürekli Avrupa ya gidip geliyor. Biz Avrupa Birliği’nin bir parçası olacağız. Avrupa birliğinin kriterleri, kuralları neyse aynılarını Türkiye’de anayasamıza koyalım. Bunun için yeni bir şey icat etmemize gerek yok. Koyarlar mı? Hayır” dedi. “Ne talepleri var? Tek adam. Teklik Allah’a mahsustur değerli arkadaşlar” ifadesini kullanan Gürsel Tekin sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sayın Erdoğan, bu sevdadan vazgeç. Tek kanatlı kuş uçmaz. Hele ki Türkiye gibi bu kadar gelişmiş Atatürk’ün demokrasi, özgürlükler ve değerler konusundaki yaratmış olduğu bu topluluğu, böyle geçen hafta toplantı yapmış olduğunuz 56 ülkeye benzer bir ülke haline getiremezsiniz. Bu sevdadan vazgeçin, Türkiye’yi rahat bırakın. Aksi taktirde önümüzdeki süreçte oluşabilecek sıkıntıların, tehlikelerin içinde hepiniz boğulursunuz. Bu noktada CHP olarak biz de sizi kurtaramayız. Aklınızı başınıza alın. Dış ve iç politikadaki sorunlar, terörle ilgili sorunlar, bütün bunlarla ilgili bir çareniz varsa getirin biz size destek verelim. Ama sanki bunların hiç birisi olmuyormuş gibi, bir adamı nasıl tek adam yapabiliriz çalışması içinde olmayın. Ben özellikle AKPli milletvekilleri ve AKP’li kardeşlerime sesleniyorum. Bu sevdadan vazgeçin. Teklik Allah’a mahsustur, teklik insana mahsus değildir. Bunu da bilesiniz.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin