CHP’nin ‘Toprak Adam’ı Orhan Sarıbal’a uluslararası görev

 

  • SARIBAL BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİNE KATILDI 
  • SARIBAL’A ULUSLARARASI GÖREV

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, partisini temsilen Fransa’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler ‘Çölleşme, İklim Değişikliği  ve Dünya’ya Etkileri’ toplantısına katıldı. Bursa’da çevre ve tarım sorunları denince akla gelen ilk isimlerinden olan CHP’li Orhan Sarıbal, milletvekilliği süreci ile birlikte Türkiye’nin her bölgesine taşıdığı mücadelesi ülke sınırlarını da aştı.

Uzun yıllardır verdiği mücadele ile tarım ve çevre sorunlarının adeta sesi haline gelen CHP Milletvekili adayı Orhan Sarıbal, 7 Haziran ile başlayan kısa soluklu milletvekilliği sürecinde çevre ve tarımla ilgili etkileyici bir çalışma sergiledi. Sadece Bursa’da değil Türkiye’nin her bölgesinde yaşanan çevre sorunları ile adeta can çekişen tarım kesiminin sorunlarını gündeme taşıyan Sarıbal’ın çalışma ve önerileri CHP’nin 1 Kasım erken seçimleri için hazırladığı tarım beyannamesine de damga vurdu.

‘Paranın yenmeyeceğini anlayın artık…’

Kısa sürede farkını ortaya koyan Orhan Sarıbal, son olarak Fransa Ulusal Meclisi’nde 21.’si gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikli Çerçeve Sözleşmesi Toplantısı’nda konuştu.  Sarıbal, bu önemli toplantıda sadece iklim değişikliğinin değil Mülteci sorunundan Akkuyu Nükleer Santrali’ne kadar bir çok hayati başlığın tartışıldığını açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin acil olarak altına imza attıkları uluslararası sözleşmelerin gereği sera gazı salınımı yüzde 21’nin altına düşürmesini isteyen Orhan Sarıbal, Uluslararası büyük şirketler ve kapitalist güçlere de seslendi. Sarıbal, “Ne yazık ki Dünya kirlenmeye devam ediyor. Dilerim çoklu şirketler ve kapitalist güçler paranın yenmeyeceği anlayacaklar. İklim değişikliğine neden olan sera gazı salınımına önlem alacaklardır.” dedi.  CHP Milletvekili adayı Orhan Sarıbal, 21 Ekim’de Ankara ve ardından 15 Aralık tarihinde yine Paris’te geniş  katılımla yapılacak toplantıda Kyoto ve Paris Sözleşmelerine imza atan ülkelerin aldığı önlemlerin masaya yatırılacağını bildirdi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin