ÇİLEKTE KALİTE BÜYÜKŞEHİR’LE ARTIYOR

 

  • BAŞTA DAĞ İLÇELERİ OLMAK ÜZERE KIRSAL KESİMDE YAŞANAN GÖÇÜN ÖNLENMESİ İÇİN BU BÖLGELERDE KIRSAL KALKINMAYI AMAÇLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ORHANELİ’NİN GÖYNÜKBELEN MAHALLESİ’NDE 254 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITTI.
  • BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE MÜSİAD BURSA ŞUBESİ İŞBİRLİĞİNDE, ÇİLEK ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI VE KIRSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI HEDEFİYLE İMZALANAN PROTOKOL KAPSAMINDA, BÜYÜKORHAN, HARMANCIK, KELES, KESTEL, ORHANELİ, OSMANGAZİ VE NİLÜFER İLÇELERİNDE TOPLAM 1,5 MİLYON ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILACAK.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, DAHA KALİTELİ ÜRETİMLE ÇİFTÇİNİN GELİRLERİ ARTMASI AMACIYLA KIRSAL KESİME HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİKLERİNİ BELİRTEREK, BU DESTEKLERİNİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.
  • ORHANELİ BELEDİYE BAŞKANI İRFAN TATLIOĞLU, BÜYÜKŞEHİR’LE BİRLİKTE YOLLARININ YENİLENDİĞİNİ, SAĞLIKLI BİR ALTYAPIYA KAVUŞMAYA BAŞLADIKLARINI BELİRTEREK, BÖLGEYE YAPTIĞI YATIRIMLAR NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

 Başta dağ ilçeleri olmak üzere kırsal kesimde yaşanan göçün önlenmesi için bu bölgelerde kırsal kalkınmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli’nin Göynükbelen Mahallesi’nde 254 bin adet çilek fidesi dağıttı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile MÜSİAD Bursa Şubesi işbirliğinde, çilek üretiminin artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle imzalanan protokol kapsamında, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Kestel, Orhaneli, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde toplam 1,5 milyon adet çilek fidesi dağıtılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha kaliteli üretimle çiftçinin gelirleri artması amacıyla kırsal kesime her türlü desteği verdiklerini belirterek, bu desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Henüz Büyükşehir yasası gündemde bile yokken, Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan başta olmak üzere tüm ilçelerde altyapıdan ulaşıma, spor tesislerinde tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda yatırım götüren Büyükşehir Belediyesi, yasanın uygulamaya geçmesiyle birlikte kırsal kesime hizmet yağdırmaya başladı. Özellikle kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle, çiftçilere koyun ve yem dağıtımı, yem bitkisi tohumu, arı kovanı, sera naylonu, çatı malzemesi, salça makinesi, malt serme makinesi, ceviz soyma makinesi gibi ekipman desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kaliteli üretim için de düğmeye bastı. Özellikle dağ ilçelerinin önemli geçim kaynaklarından olan çilek üretiminin giderek azalması üzerine MÜSİAD Bursa Şubesi ile işbirliği yapan Büyükşehir Belediyesi, önemli bir ihracat hacmine sahip olan254 bin adet çilek fidesi dağıtıldı.

Tek hedef; tersine göç

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en fazla göç veren dağ ilçelerinde kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla çalışmalara Büyükşehir yasası gündemde bile yokken başladıklarını hatırlatarak, artık bu bölgelerin sorumluluk alanında olduğunu, yatırımların da katlanarak artacağını söyledi. Bölgede yaşan vatandaşların gelir düzeyinin artması ile göçün önlenebileceğini dile getiren Başkan Altepe, “Biz istiyoruz ki sizin gelir seviyeniz artsın, yaşam kalitesiniz yükselsin. Göç dursun hatta tersine göç başlasın. Bugün de bunun için buradayız. Daha kaliteli fidelerle çilek üretimi artsın sizin de kazancınız yükselsin. Eskiden bu bölgeler Özel İdare’nin sorumluluk alanındaydı. Özel İdare, 17 ilçe için yılda 20-25 milyon TL yatırım bütçesi ayırıyordu. Biz bunu sadece bir ilçeye yapıyoruz. Yani eskiden yapılan hizmetin en az 10 katını bu bölgelere ulaştırıyoruz. Kırsal kalkınmanın sağlanması için hangi bölgede nasıl bir tesise, nasıl bir ekipmana ihtiyaç varsa hemen gerekeni yapıyoruz. Bu çilek konusunda da MÜSİAD’la 2 yıldır çalışıyoruz. Dondurulmuş gıda sektöründe de yoğun olarak kullanılan çileğin 25 bin tona yakın ihracat payı bulunuyor. Yani Pazar hazır, yeter ki kaliteli üretim olsun. Bunun için tiago ve albion cinsi çilek fidelerinin dağıtımına başlıyoruz. Toplam 1,5 milyon fide dağıtacağız. Sadece Göynükbelen’de 254 bin fide dağıtıyoruz. Daha önce de çilek üretiminde kullanılan malt serme makineleri dağıtmıştık. Sadece çilek üretimi için yaptığımız yatırım 1 milyon TL’yi buldu. Yeter ki üreticimiz kazansın, bu desteklerimiz devam edecek” diye konuştu.

Şehirli gibi yaşamaya başladık

20698_DSC_5998_201511061848Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları sayesinde bölgede yaşam kalitesinin her geçen gün arttığını söyledi. İlçe merkezi ve kırsal kesimde yolların ve altyapının yenilendiğini hatırlatan Tatlıoğlu, Başkan Altepe’ye seslenerek, “Tabii ki elimizde sihirli bir değnek yok. Her şey bir anda olmuyor. Ancak çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Yollarımız oluyor, altyapımız, kanalizasyonumuz yapılıyor. Sayenizde bizde şehirli gibi yaşamaya başladık. İyi ki varsınız” dedi. Göynükbelen halkının çok çalışkan olduğunu ve gününün tamamını bağında bahçesinde geçirdiğini ifade eden Tatlıoğlu, “Buraya yapılan 1 liralık yatırım 100 lira olarak döner. Burada vefasızlık asla olmaz. Köylümüze verdiğimiz destek nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Orhaneli Ziraat Odası Başkanı Nafiz Kaya ile Göynükbelen eski belediye başkanı Adnan Uludaş da bölge halkının ekonomik anlamda güç kazanmasını sağlayacak

Lütfen Paylaşın ve Beğenin