ÇÖP DAĞLARI YEŞİL ALAN OLUYOR

KARACABEYLİLERİN BEKLEDİĞİ HABER  BURSA BÜYÜKŞEHİR’DEN GELDİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMET ALANINA DAHİL OLAN 10 YENİ İLÇE SINIRLARINDAKİ VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA SAHALARININ REHABİLİTASYONU İÇİN BAŞLATILAN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA KARACABEY İLÇESİNDE DE 60 BİN METREKARE ALANI KAPLAYAN ÇÖPLÜK SAHASI YEŞİL ALAN OLARAK İLÇEYE KAZANDIRILACAK.

 Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dahil olan 10 yeni ilçe sınırlarındaki vahşi çöp depolama sahalarının rehabilitasyonu için başlatılan çalışmalar kapsamında Karacabey ilçesinde de 60 bin metrekare alanı kaplayan çöplük sahasının yeşil alan olarak ilçeye kazandırılması çalışmalarına nihayet başlandı.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir uygulamasının ardından il genelinde tespit edilen 29 adet düzensiz çöp döküm alanının rehabilitasyonuna yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 2015 yılı içinde Gemlik-Karacali, İznik-Elbeyli, Orhangazi-Çakırlı, Orhangazi-Yeniköy, İnegöl-Cerrah, İnegöl-Yenice, İznik-Boyalıca’da yapılan çöp depolama alanlarının rehabilitasyonu ile toplam 35 bin metrekarelik yeşil alan Bursa’ya kazandırılmıştı.

cats2                     Şubat ayında Mustafakemalpaşa’daki 80 bin metrekare alanda bulunan yaklaşık 300 bin metreküp katı atığın rehabilitasyon çalışmalarının ardından çalışmalara şimdi de Karacabey ilçesinde başlandı. Karacabey İlçesinde de yaklaşık 60 bin metrekare alanda bulunan 200 bin metreküp katı atığın rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda düzensiz döküm yapılan alanda yağmur sularının çöp içine sızmasını engellemek ve saha dışına akışını sağlamak amacıyla çöp yüzeyine uygun eğimler verilecek,  düzenlenen alanın üzeri atığın, hava ve su ile temasının kesilerek izole edilmesini sağlamak amacıyla 50 santimetre kalınlığında toprak örtü ile kapatılacak. Çöpün oksijensiz ortamda ayrışması neticesinde oluşan depo gazının çevreye yayılıp tehlike oluşturmasını önlemek amacıyla toprak ile kapatılan alanın üzerine uygun noktalarda metan gazının çıkışının sağlanması için yaklaşık 25 adet gaz bacası yerleştirilecek. Ayrıca sahaya girişlerin engellenmesi amacıyla saha tel çit ile çevrilerek koruma altına alınacak. Bu çalışmalar tamamlandığında Karacabey ilçesine 60 bin metrekare yeşil alan kazandırılmış olacak.3

Lütfen Paylaşın ve Beğenin