ÇÖPLÜKLER YEŞİL ALAN OLUYOR

BURSA’NIN DAHA SAĞLIKLI VE YAŞANABİLİR BİR KENT OLMASI İÇİN ÇEVRE YATIRIMLARINI ARALIKSIZ SÜRDÜREN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASININ ARDINDAN İL DÜZEYİNDE TESPİT ETTİĞİ TOPLAM 29 ADET DÜZENSİZ ÇÖP DÖKÜM ALANINDA BAŞLATTIĞI REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR.

 Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, atıkların çevreye verdiği zararların ortadan kaldırılması amacıyla 2015 yılında Gemlik-Karacali, İznik-Elbeyli, Orhangazi-Çakırlı, Orhangazi-Yeniköy, İnegöl-Cerrah, İnegöl-Yenice ve İznik-Boyalıca’da gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmaları ile toplam 35 bin metrekare yeşil alanı Bursa’ya kazandırmıştı. 22514_sonras_2_201609301440Bu yıl da Mustafakemalpaşa’daki 80 bin metrekare, Karacabey İlçesinde yaklaşık 60 bin metrekare ve Yenişehir İlçesinde yaklaşık 40 bin metrekare alanda çalışmalara başlanmıştı. Çalışmalar kapsamında Mustafakemalpaşa İlçesindeki 80 bin metrekare alanda bulunan yaklaşık 300 bin metreküp katı atığın rehabilitasyonu tamamlandı. Bu kapsamda düzensiz döküm yapılan alanda yağmur sularının çöp içine sızmasını engellemek ve saha dışına akışını sağlamak amacıyla çöp yüzeyine uygun eğimler verildi.22514_ncesi_1_201609301440 Düzenlenen alanın üzeri atığın, hava ve su ile temasının kesilerek izole edilmesini sağlamak amacıyla 50 santimetre kalınlığında toprak örtü ile kapatıldı. Çöpün oksijensiz ortamda ayrışması neticesinde oluşan depo gazının çevreye yayılıp tehlike oluşturmasını önlemek amacıyla toprak ile kapatılan alanın üzerine uygun noktalarda metan gazının çıkışının sağlanması için yaklaşık 30 adet gaz bacası yerleştirildi. Ayrıca sahaya girişlerin engellenmesi amacıyla saha tel çit ile çevrilerek koruma altına alındı.22514_ncesi_3_201609301440

Yenişehir ve Karacabey ilçelerinin rehabilitasyon çalışmaları da yıl içerisinde tamamlanacak. Rehabilitasyon çalışmasının tamamlanmasıyla çöp alanının çevreye vermiş olduğu olumsuz etkiler ortadan kaldırmış ve 2016 yılında Bursa’ya toplam 200 bin metrekare yeşil alan daha kazandırılmış olacaktır.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin