DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN, GEL BİZE BAZI BAZI…

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, projesi tamamlanan ve ilerleyen günlerde yapımına başlanacak olan hükümet binası arkasındaki kent meydanına ‘Bursaspor Meydanı’ isminin verileceğini bildirdi.

Karacabeyli Bursasporlular Derneği’nin, Bursaspor’un şampiyon olduğu 2010 yılında dernek lokallerinin bulunduğu 76 nolu sokağın “Bursaspor Sokağı” olarak ilân edilmesini talep etmelerine, sokak esnafının (Ticaret Sicilindeki adresleri değişeceği için) karşı çıkması yüzünden yıllardır olumlu yanıt veremeyen Bay Özkan, Karacabeyli Bursaspor taraftarlarını memnun etmenin çözümünü hükümet binası  arkasına yapılacak kent meydanına  “Bursaspor Meydanı” adını vermekte bulmuş anlaşılan.

Hükümet konağı arkasına meydan ve ismi: Bursaspor !!!

Spor ile meydan arasında ne gibi bir ilişki kurulabilir? Anlamak olanaksız!

Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti’-nin (1919) Karacabey şubesini kurarak Millî Mücadele’ye katılan, 23 Nisan 1920’de Ankara’da  açılış duasını yaptığı Büyük Millet Meclisi’ne Bursa mebusu olarak giren ve mebusluğu ölümüne kadar devam eden  hemşerimiz Mustafa Fehmi Gerçeker’in  halen Karacabey Stadyumu’na verilmiş olan  ismi,  hükümet binası arkasında yeni yapılacak meydana, stadyuma da Bursaspor adı verilmiş olsa daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Yani,   “M.Fehmi Gerçeker” değil, “Bursaspor Stadyumu…” Hükümet Konağı arkasındaki meydanın   ismi de:  “Mustafa Fehmi  Gerçeker Meydanı.”

Maalesef Karacabey’de tesislere ve sokaklara isim verilmesinde belediye meclisinin özensiz davrandığını  görüyoruz. Örneğin, Esentepe’deki spor salonuna Ergün Koç’un DP’lilerden oy kapmak amacıyla seçim üstü alelacele bir siyasi parti ilçe başkanının, panayır yerine yapılan parka kendisinin ve bizlerin de öğretmeni olan  rahmetli Mustafa Erdoğan’ın ismini vermesi gibi… Daha sonraları Öğretmen Mustafa Erdoğan Parkı’nın isminin “Öğretmenler Parkı” olarak, mevcut başkan Özkan tarafından değiştirilmesi yerinde bir davranıştır.

Sonuç olarak; erkeğe Ayşe, kıza da Ahmet adı verilemeyeceğine, verilmesi halinde ise  en azından komik olacağı düşünülerek   hükümet konağı arkasına yapılacak olan meydana, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında rolü olan değerli insan, hemşerimiz  Mustafa Fehmi Gerçeker’in; Karacabey Stadyumu’na da ”Bursaspor Stadı” adı verilmesi daha mantıklı olacaktır.  Hatta bir alternatif sunmak açısından belirtelim; Esentepe’deki spor salonunun adı da meydan ile değiştirilebilir. Ve böylece kimsenin hakkı  zayi olmaz. Hem lütfen etrafınıza bir bakıverin. Ne, Sabiha Gökçen ismi havaalanına, ne de  “Osman Gazi” ismi İzmit Köprüsü’ne lâf olsun diye verilmemiştir. Çoğaltılabilecek örneklerin tümü de düşünülüp taşınılarak ve bir anlam ifade etmesine özel önem gösterilerek verilmiştir.

İsimlerin birkaç günlük olmayıp, gelecek nesillere aktarılacağı da dikkate alınmalı ve “Ben yaptım, oldu!” anlayışı kesinlikle terkedilmelidir. Güç sizde ! Arzu ettiğinizi yaparsınız. Yaparsınız olur ! Olur ama “Dam üstünde saksağan, gel bize bazı bazı…!” nasıl bir deyim olarak kabul edilemeyecek denli saçma sapan ise, sizinki de aynı  olur!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin