DANİŞMENTLİLER MERALARI İÇİN DİRENİYOR


918 DÖNÜMLÜK MERALARI ELLERİNDEN ALINMAK İSTENİYOR !


KARACABEY’İN DANİŞMENT MAHALLESİ HALKI ÖRNEK BİR DAYANIŞMA SERGİLEDİ !

2014 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimlerin ardından Karacabey’in  Büyükşehir yapılmasından sonra köy tüzel kişiliklerinin sahibi bulunduğu mera alanları da Büyükşehir’e geçmişti.

Ancak, kendilerine “oldu bitti”  uygulamasını kabullenmeyen ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan  Danişment Köyü halkı örnek bir dayanışma sergiliyor.c Atadan kalma mera alanlarına sahip çıkan Danişmetliler, mera alanının zemin etüdünü yapmak amacıyla toprak örneği almaya gelen sondaj aracını eli boş gönderdiler.

 

DANİŞMENTLİLERİ  CHP KARACABEY İLÇE BAŞKANI MURAT TANRIVERDİ DE DESTEKLİYOR

Danişment Mahallesi halkına destek amacıyla olay yerine giden Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi, “İlçemiz Danişment Mahallesinde mera olarak kullanılan 918 dönümlük arazilerine sahip çıkan hemşehrilerimize destek olduk. Zemin etüdü yapmak için gelen araç Danişmentlilerin karşı çıkması üzerine numune almadan geri gitti…” şeklinde konuştu.

12313988_102312280141772_8039516108375609715_n“MAHKEMEYE BAŞVURDUK”

Danışment sakinleri, “Mera vasfını kaybettiği söylenerek arazimizi belediyeye devrettiler. Belediye burasını imara açmak istiyor. İstimlak etmek istiyor. Biz de köylü olarak buna karşı çıkıyoruz. Dedelerimiz 1950 yılında bu araziyi birçok zorluğa rağmen almış. Arazi daha sonra köy halkına mera olarak kullanılmak üzere bağışlanmış. 819 bin metrekare arazi bütünşehir yasasıyla belediyelere devroldu. Karacabey Belediyesi bu arazide zemin etüdü yapmak istiyor. Köyümüzün merasının geri verilmesini istiyoruz. Burası şahıstan satın alındı. Dedelerimiz, babalarımız buraya para verdi. Mahkemeye başvurduk. Hayvanlarımız bu merada otluyor. Köylünün hiçbir arazisi yok. Bu insanlar çocuk okutuyor, evine ekmek götürüyor. Dedelerimiz bu yerleri bırakmasaydı biz hayvancılığı nerede yapacaktık? 1950 senesinin tapuları elimizde. Biz bu arazinin tekrar köyümüze verilmesini istiyoruz” dediler.

BELEDİYE BAŞKANI: “TAPUSU ELİMİZDE”

Büyükşehir yasasıyla köylerin bazı gayrimenkullerinin ilçe belediyelerine geçtiğini söyleyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise “Sözü geçen arazi de bu çerçevede Karacabey Belediyesi’ne devredildi. Tapusu Karacabey Belediye’sinin üzerinde. Burası marjinal bir tarım arazisidir. İmar uygulaması yapmayı düşünüyoruz. Yatırımcı getirmeyi düşünüyoruz. Bunların hepsini şeffaf bir şekilde yapacağız. Daha kesinleşen hiçbir şey yok. Arkadaşlarımız jeolojik etüt için araziye gitti” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin