DP’LİLERİ BEKLEYEN GÖREV…

 DEMOKRAT PARTİLİLERE ÇAĞRI :YÖNETİMİN İLK İŞİ GÖLKIYI’NIN MENDERES OLAN ESKİ ADINI GERİ ALMAK OLMALI !

DP Karacabey İlçe Örgütü  kongresi önceki gün yapıldı.99 kayıtlı delegesi bulunan DP’de kongreye  60 delege katılım göstererek oy kullandı. Tek listeyle yapılan seçimler sonucu Zeki Gülan firesiz olarak partisinin ilçe başkanlığına getirildi.  Bilindiği gibi Gülan uzun yıllar önce de ilçe başkanı olarak aynı partide görev yapmıştı.

Zeki Gülan başkanlığında yenilenen Demokrat Parti’nin Karacabey İlçe yönetim kurulu ise şöyle oluştu: Mustafa Çırpan, Cem Tiryakioğlu, Fahri Elezoğlu, İlhan Kuzu, Sami Topçu, Hasan Basri Hotanlı, Nevzat Sarmaş, Ali Yüksel, Sebahattin Yıldız, Musa Ata, Tahsin Akçay, Abdullah Akkoç, Elmas Yaşar ve Kemal Çavuş.

catDEsDisiplin Kurulu: Taruk Yörür, Fahrettin Orakçı, Hasan Garip, Cavit Çamoğlu, Faruk Salık.

İl Delegeleri: Zeki Gülan, Mustafa Çırpan, Fahri Elezoğlu, Abdullah Akkoç, Sami Topçu, H. Basri Hotanlı, Taruk Yörür, Ali Yüksel, Sebahattin Yıldız, Cavit Çamoğlu, Cem Tiryakioğlu, Musa Ata, Tahsin Akçay, İlhan Kuzu, Elmas Yaşar, Nevzat Sarmaş ve Kemal Çavuş


GÖLKIYI MAHALLESİ’NİN “MENDERES” OLAN ESKİ ADINI GERİ İSTEYİNİZ !

Gürel ERGEN
***************

Yerel tarih, ulusal tarih kadar önemlidir. Şimdiki adı Gölkıyı olan, eski Menderes(Köyü) Mahallesi Karacabey’in siyasi yerel tarihinin simgelerinden birisidir. İsmetpaşa ve Fevzipaşa Köyleri gibi… Eski adı Menderes olan şimdinin Gölkıyı Mahallesi 1950 yılında, yani Adnan Menderes’in Başbakan olduğu dönemde Bulgaristan Göçmenlerince, Subaşı Köyü’nün bir Mahallesi olarak kurulmuş, daha sonra Menderes’in şahsına besledikleri şükranlık duyduklarının bir tezahürü olarak O’nun,yani Menderes’in adını alarak köy statüsü kazanmıştır.
Son zamanlarda ülkemizde de yerel kültüre ve bu kültürün oluştuğu yerin yerel tarihine ilgi ve alâka dikkat çekici ölçüde artmıştır. Bu güzel bir gelişmedir.
14387_10204638808862647_6279753822344683564_nİkinci Cumhurbaşkanı Sayın İsmet İnönü’nün ve Türkiye’nin 9.Başbakanı Adnan Menderes’in adları Karacabey’in iki güzel köyünde yaşatılırken, 1960 ihtilalinden sonra Menderes’in adını taşıyan “Menderes” Köyü’nün adı Gölkıyı olarak değiştirilmiştir. Menderes’in 1961 Eylülündeki idamından yaklaşık 30 yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1990 yılında çıkarılan bir yasayla Menderes’e itibarını iade etmiş, pek çok yerleşim birimi yanında, havaalanı ve üniversite gibi kurumlara tekrar Menderes’in adı verilmiştir.
Karacabey’de her fırsatta Menderes’in siyasi mirasından yararlanmayı adet edinen Demokrat Partililer, nedense Karacabey’e 15 km. uzaklıkta, Uluabat Gölü kenarında ve tarihi Issız Han yakınında olması nedeniyle turistik konumdaki Gölkıyı Köyü’ne tekrar “Menderes” adı verilmesini istemeyi düşünememektedirler.
Olması gerekenin takipçisi konumundaki Karacabey YENİ HABER, Karacabeyli Demokrat Partilileri ve Menderes’i sevenleri göreve çağırıyor.

Rahmetli Menderes’i seven de vardır, sevmeyen de… Ancak Menderes adı Türk Siyasi Tarihi’nde olduğu kadar olmasa da  Karacabey’in yerel siyasi tarihi için de önemlidir. Menderes’in itibarını iade edilmesiyle yetinilmeyip, ruhunun rahat etmesi için gereksiz yere Gölkıyı’dan kaldırılan  adının da  mahalle halkına danışılarak ve onayları alınarak geri verilmesi gerekir. Günümüzde Menderes’in siyasi mirasına sahip çıkanların, vatandaştan oy talep ederken gerçek ve gönülden Demokrat Partili olduklarına ancak o takdirde inanılır.
11043025_10204638799462412_7252657438675423400_nSayın Menderes’i sevenler !

Bu haklı davanızda bürokrasi hazretlerinin size fazla zorluk çıkartmayacağını sanıyoruz. Biz kıvılcımı çaktık! Menderes severliğinizin ölçüsünü göstermek de sizlere ait olsun !

Lütfen Paylaşın ve Beğenin