Elektrik faturaları yüzde 20 ucuzlayacak

1 Ocak 2016’dan itibaren serbest tüketici sınırlarının kaldırılabileceğinin sinyalini veren ve 1 Kasım seçimlerinin ardındaki tablonun da bunda belirli olacağını söyleyen ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, sonucun faturalara etkisi tüketiciyi sevindirecek dedi.

      Döviz kurunda gelinen seviyelerin ‘suni’ olduğunu vurgulayan Limak ve ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Seçim sonrası istikrar sağlanırsa kurların düşebileceğini düşünüyorum. Gerçek kurları kasımda görürüz” diye konuştu.

Yıllık yatırım talebi 2 milyar dolar

Özdemir, elektrik dağıtım özelleştirildikten sonra akıllı sayaçların yapılması ve hatların yer altına alınması gibi çok ciddi yatırımlar yapıldığını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet zamanında 350 milyodolar yatırım yapıldı. Özelleştikten sonra geçen uygulama döneminde 21 bölge yılda 1,2 milyar dolar yatırım yapıldı. Üçüncü uygulama döneminde ise yılda 2 milyar dolar yatırım yapmayı EPDK’dan talep ettik.”

SEÇİMLER BELİRLEYİCİ

Akşam’ın haberine göre, siyasi istikrar vurgusu yapan Özdemir, “Türkiye’de 1 Kasım’da önemli bir seçim olacak. Eğer seçim sonrası siyasi istikrar sağlanır ve ekonomik istikrar da gelirse kurların düşebileceğini düşünüyorum. Gerçek kurları kasım ayında göreceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu.

Elektrik faturası yüzde 20 düşebilir

1 Kasım’dan sonra da EPDK ile oturup üçüncü uygulama döneminin çatısını hazırlayıp çalışmalara devam edeceklerini bildiren Özdemir, 1 Ocak 2016’dan itibaren serbest tüketici sınırlarının kaldırılarak herkesin serbest tüketici olmasını istediklerini vurgulayarak, “Şu an serbest tüketici sınırı 4 bin kilovatsaat, bunun üzerinde tüketenler serbest tüketici, altındakiler tarifeli müşteriler. Sınırlar sıfırlanırsa ve herkes serbest tüketici olduğu zaman ülkedeki enerji fiyatlarında yüzde 15-20 civarında bir düşüş daha olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Hangi şirket daha ucuzsa ondan alacak
serbest tüketici dönemine geçilirse EPDK’nın herhangi bir tarife yayınlamasına gerek kalmayacağının altını çizen Özdemir, serbest piyasadaki rekabet sayesinde, kimin hangi fiyatı verdiğine göre müşterinin tercih yapacağını ve burada hem tüketicinin hem de elektrik üreticilerinin ve dağıtıcılarının yani perakende şirketlerinin müşteri tabanından dolayı avantajları olacağını kaydetti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin