Emekliye büyük müjde!

AK Parti, vaatlerini hızla hayata geçirmek için düğmeye bastı. İlk yasa emekliler için olacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira seyyanen zam yapılacak. SGDP kesintisinden de ek zam gelecek

 1 Kasım seçimlerinde büyük bir zafer elde eden ve yeniden tek başına iktidar olan AK Parti, toplumun her kesimini ilgilendiren vaatlerini hızla hayata geçirecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da hükümet programı ve vaatlerin hayata geçirilmesi için gerekli talimatları verdiğini söyledi. Çelik, “Öncelikle seçim beyannamesinde söz verdiğimiz hususların, bunlarla ilgili düzenlemelerin bir an evvel yerine getirilmesi için gereken çalışmalara başladık” dedi.

İlk çıkarılan yasalardan biri emekliler için olacak. Yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, rutin zamlarına ek olarak 100 lira seyyanen artış yansıtılacak. Böylece sayıları 8.9 milyonu bulan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, yıllık bin 200 lira ek gelire kavuşacak. Bu zamdan geçtiğimizTemmuz ayında yapılan 100 liralık seyyanen artışı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yararlanacak. Böylece bu emekliler de yıllık toplam 2 bin 400 lira ek gelire kavuşmuş olacak. Yapılacak düzenlemelerden biri de çalışan emekliler için olacak. Emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Kesinti, geçtiğimiz dönemde yüzde 15’ten yüzde 10’a çekilmişti. Şimdi çıkacak yasayla tamamen kaldırılacak. Böylece emekli esnaflar, yüzde 10’luk bir avantaj yakalayacak. Maaşındaki kesintinin kalkmasıyla, gelir artışı sağlayacak. Örneğin maaşı bin lira olan çalışan emeklinin eline yüzde 10’luk kesintiyle 900 lira geçiyor. Emekli, kesintinin kalkmasıyla bin lira almaya başlayacak.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin