En değerli atlar Karacabey’de yetiştiriliyor!

 Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) safkan İngiliz atlarının yetiştirildiği Karacabey Pansiyon Harası artık vatandaşlara da açıldı.Türkiye Jokey Kulübü’nün 1 Mart 2001 tarihinden itibaren safkan İngiliz yarış atı yetiştiren en büyük pansiyon harası olarak bilinen Karacabey Harası kapılarını halka açtı. 5 bin dekar arazi üzerine kurulu, çevresi 18 kilometre uzunluğu bulan ve Balıkesir-Bursa yolunda geçen sürücülerin hayranlıkla baktığı, fakat içerisine girmenin yasak olduğu harada kurulan “at sevgi durağı”, at sevgisi olanların rahat nefes alabileceği nadide bir yer haline dönüştü.

Her yıl 600’e yakın kısrağın aşım gördüğü harada yılda 250’ye yakın tay yetiştiriliyor.

Halka açıldığı günden bu yana büyük ilgi gören ‘at sevgi durağı’ 7’en 70’e her yaşta kişiyi ağırlıyor.

Karacabey Yeni Haber’in Bursa’da Bugün’den aldığı bilgiye göre,TJK Karacabey Pansiyon Harası yetkilisi Uğur Özaydın, bu uygulamanın 2010 yılında faaliyete geçirildiğini belirterek, “Haramız 5 bin dönüm arazi üzerine kurulu, 876 padok kapasiteli TJK’ya ait bir işletmedir. Biz burada profesyonel haracılık hizmeti veriyoruz. Özel at sahiplerinin atları için aşım yani çiftleştirme hizmetlerini, gebelik takibini, tayların doğumundan koşusuna kadar yetiştirilmesini ve bakımını üstleniyoruz. At sevgi durağı vatandaşlarımızın isteği üzerine kuruldu. Haramız İzmir – İstanbul yolu üzerinde olduğu için çok fazla vatandaş haramızın önünden geçiyor. Haramıza girip atları sevmek istiyorlar. Yönetimimiz de bununla ilgili bir uygulama başlattı. Gelen misafirlerimiz için iki tane pony cinsi atımız var. Ziyaretçilerimiz onlarla fotoğraf çektirebiliyorlar, onları sevebiliyorlar. Ayrıca küçük misafirlerimiz için hazırladığımız bir bölümümüz var. Buradaki oyuncaklarla güzel vakit geçirebilir, haranın temiz havasından yararlanabilirler. İsteyen misafirlerimize ikramlarda bulunuruz. Arzumuz buranın kapalı bir kutu olmadığını, atların insanlara çok yakın hayvanlar olduğunu göstermek. 2010 yılından beri hizmet vermekteyiz. Yaz aylarında yoğunluğumuz biraz daha artıyor. Günde 200’ü aşkın ziyaretçimizi burada ağırlıyoruz” dedi.

TÜRKİYE JOKEY KULUBÜNÜN PANSİYON HARASI

ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Ziyaretçilerden Gökhan Şenoğlu, “Yıllardır bu yoldan gelip geçiyoruz. Geçerken atlara hayranlıkla bakıyorduk. At sevgisi durağını internetten gördük. Daha önce binlerce kişi ziyaret etmiş. Kızımıza atları göstermek için uğradık. Bu projeden çok memnun kaldık. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha yakından da görme fırsatı buluruz” şeklinde konuştu.

:

Lütfen Paylaşın ve Beğenin