ENERJİ HATLARI KUŞLARI KORUYACAK

Bursa’da yeni yapılan elektrik nakil hatlarına ‘kuşları koruma’ zorunluluğu

MANYAS Kuşcenneti ve Leylek köyü olan Uluabat kıyısındaki Yenikaraağaç’ın da içinde bulunduğu Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova’nın elektrik dağıtımını üstlenen UEDAŞ, doğaya ve çevreye olan saygı çerçevesinde 2016 yılı itibarıyla yapılacak olan tüm enerji nakil hatlarına askı tipi izolatör yapma zorunluluğu getirdi.

 Güney Marmara’da 2.7 milyonu aşkın müşterisiyle Türkiye’nin en büyük dördüncü elektrik dağıtım şirketi konumunda olan UEDAŞ, elektrik tellerini mesken tutan göçmen kuşların güzergahlarında bulunan elektrik hatlarını yalıtkan malzeme ile kaplayarak kuş çarpılmalarını önemli oranda önledi.

Aynı zamanda direk ve trafoların üzerine Leylek Yuva Platformları kurarak sevimli misafirlerine ev sahipliği yapan firma, kuş kazaları sonucu oluşan elektrik kesintilerini de azalttı.

LEYLEKLERE ÖZEL PLATFORM YUVA

Karacabey Yeni Haber’in Bursa’da Bugün’den edindiği bilgiye göre, UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, her yıl elektrik çarpması sonucu ciddi kayıplar yaşanan ve sayıları giderek azalan leylek neslinin korunması için hizmet bölgelerindeki elektrik tellerine yalıtım yaparak, leyleklerin göç güzergahları üzerinde bulunan elektrik direklerine özel yuvalar monte ettiklerini, bu özel yuvalar sayesinde çarpılmadan kaynaklı kuş ölümlerinin de önemli ölçüde önlendiğini söyledi.

Efe, şöyle devam etti: “Enerji nakil hattında yaşayan leylek, kumru gibi kuşların yüksek gerilime kapılarak telef olmaması için 2016 yılı itibariyle yapılacak olan tüm enerji nakil hatlarında askı tipi izolatör kullanma kararı aldık. Göç yolları üzerindeki Manyas, Nilüfer Eski karaağaç ve Mustafakemalpaşa işletmelerimizdeki leyleklerin yoğun yaşadığı bölgelerdeki özel direk üstü platform yuvalar yerleştirdik. Bu çalışmalarımız önümüzdeki süreçte de yapılmaya devam edecek.” 

GÖÇ SIRASINDA AKIM KESİLİYOR

Genel Müdür Mesut Efe, ayrıca yenilenmeyen şebekelerde ise göç sırasında leyleklerin zarar görmemesi için elektrik akımının belli bir müddet kesildiğini ifade ederek, yeni yapılan tüm yatırımlarda canlıların yaşamına saygı duyarak çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin