ERİYEN KAR ZARARA YOL AÇTI

Tarım Alanlarını Su Bastı

Önceki hafta Marmara Bölgesini etkisi altına alan yoğun kar yağışının ardından Canbolu Deresi taştı. Dere yakınındaki araziler ve hayvan damları da taşkın nedeniyle sular altında kaldı. Kar ve yağmur yağışlarıyla  su düzeyinin yükseldiği Canbolu Deresi, bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi üreticilerin mağduriyetine yol açtı. Yağışlar yüzünden, Balıkesir İl sınırlarını aşarak Karacabey ovasından geçen ve Marmara Denizi’ne dökülen dere taşarken, tarım arazileri, hayvan damları ve dere kenarındaki kum ocağına ait iş makinaları suların istilasına uğradı..

10 BİN DÖNÜM ARAZİ SULAR ALTINDA

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, bu durumun Karacabey çiftçisini mağdur edebileceğini söyledi.

Karacabey Ziraat Odasi Baskani Erhan Erdem, Ciftcinin Sigortasi' pancar ile ilgili dikkat ceken bir aciklama yapti.

Bazı ürünlerin hasat zamanı olduğunu hatırlatan Erdem, ’10 bin dönümü aşkın tarım alanı sular altında kaldı. Burada ekili bulunan pırasa, lahana, karnabahar gibi kışlık sebzelerin  hasadı mümkün değil. Yine çiftçimizin ektiği mısır ve buğday da aynı şekilde sular altında kaldı’ diye konuştu.

Otoyol İnşaatı da Sular Altında Kaldı

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşımı 3,5 saate indirecek İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun  Karacabey ilçesindeki viyadük ayaklarının yapıldığı alan da sular altında kaldı. Dev projenin  çalışmalarının sürdürüldüğü şantiye alanının sular altında kalması nedeniyle 6 ay sürmesi planlanan ve 13 ayaktan oluşan viyadük çalışmaları şimdilik durduruldu.

İstanbul – İzmir arası ulaşımı 3,5 saate indirecek olan 433 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yüzde 52’si tamamlandı. Yaklaşık 8 bin personelin görev aldığı, bin 568 iş makinesinin kullanıldığı projede çalışmalar son sürat devam ederken, şu ana kadar projeye 11,2 milyar lira harcandı. Dere taşması sonucu yaşanan gelişmenin ardından Karacabey’de yapımı süren viyadük çalışmalarına suların çekilmesinden sonra tekrar başlanacağı bildirildi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin