ERKAN AYDIN’DAN EKONOMİK KRİZ UYARISI

Ekonomideki kötü gidişatın işsizler ordusunu daha da büyüteceğini belirten CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Başbakan Binali Yıldırım’a, ‘Bu riskin azalması için ekonomide yeni önlem alacak mısınız?’ diye sordu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türkiye’nin iç ve dış politikada yaşadığı kaosun ekonomiye yansımalarını Meclis gündemine taşıdı. Aydın, Başbakan Yıldırım’a Türk Lirası’nın her geçen gün dolar karşısında değer kaybetmekte olduğunu ve devalüasyonun açtığı yaraların derinleştiğini ifade etti.

Aydın şunları söyledi:

“Özel sektörün dış borcu 300 milyar dolara yaklaşırken, kur riski ise 210 milyar doları aşmıştır. Dolar’da Eylül ayından bugüne kadar süregelen dalgalanmalarla yüzde 7’e varan artış bu borca TL cinsinden 63 milyar liralık ek yük daha getirmiştir. Merkez Bankası verilerine göre, özel sektörün dış borcu Ağustos 2016 itibarıyla 296 milyar dolardır. İlk sekiz ayda 13 milyar dolarlık bir artış olurken, bu tutarın yaklaşık 208 milyar doları uzun vadeli borçlardan oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Ağustos verilerine göre, finansal kesim dışındaki firmaların yükümlülükleri 3.2 milyar dolar artarken, net döviz pozisyonu ise 210 milyar 520 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Buna göre şirketlerin kur riski Temmuz 2016 dönemine göre 1.4 milyar dolar daha artmıştır.

“DÖVİZ SIKINTISINA DÜŞÜLMEMESİ İÇİN BİR PLANLAMANIZ BULUNMAKTA MIDIR?”

Erkan Aydın, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:    

“Ekonomide bu tablo iflasları getireceği gibi işsizler ordusunu da büyütecektir. Bu riskin azaltılması için ekonomide yeni önlem alacak mısınız? Türkiye’nin çok ciddi bir döviz girdabına girme ihtimali de günden güne artmaktadır.  Döviz sıkıntısına düşülmemesi için bir planlamanız bulunmakta mıdır? Türk Lirası’nın değer kaybının önlenmesi için bir çalışma yapmakta mısınız? Bu şartlar altında projeleri nasıl tamamlamayı düşünüyorsunuz?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin