Ertuğrul Sağlam şampiyonluğun sırrını verdi

Rektör’den öğrencilere yeni fakülte ve spor salonu müjdesi

Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, şampiyon oldukları 2009-2010 sezonunda kentin kendilerine sahip çıktığını belirterek, “O sene halk günleri düzenledik. Bize dolma sarıp getiren teyzeler oldu. Size ancak dua edebilirim diyen amcalar, dedeler geliyordu. Yani böyle bir kitlenin desteğini alarak şampiyon olduk” dedi.

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Uludağ Üniversitesi Spor Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi. Uludağ Üniversitesi ile Bursaspor arasında gerçekleştirilen dostluk protokolü kapsamında UÜ Spor Fakültesi öğrencilerinin Futbol Antrenörlüğü dersine giren Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, öğrencilere kendi antrenörlüğü ve Bursaspor’un şampiyonluk başarısının sırları hakkında bilgiler verdi. Dersi dinlemeye gelen Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, öğrencilere Spor Fakültesi’ne yeni bina yapacaklarını ve Büyükşehir Belediyesi’nden de yeni bir spor salonu sözünün alındığı müjdesini verdi. Rektör Ulcay, “Bu binayı yıkma kararını aldık. Şuanda sizin sınıflarınızı ve öğretim personelinin odalarını hazırlamaktayız. Çok amaçlı salon muhtemelen sizin önümüzdeki 2 yıl boyunca eğitim göreceğiniz bina olacak. Biz o esnada daha modern bir bina inşa edeceğiz. Buradan daha büyük ve modern bir salon olacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi de ayrıca büyük bir kapalı spor salonunu bizim kampus içerisinde yapma sözünü verdi. Böyle güzel bir günde böyle güzel bir müjde vermek istedim. Üniversitemize ve fakültemize hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

TECRÜBELİ VE GENÇ FUTBOLCULARI HARMANLADIK

Şampiyon oldukları sene kadro kalitesi anlamında ve ekonomik anlamda büyük rakiplerden geride olduklarını kaydeden Teknik Direktör Sağlam, “Taraftar olarak da onlar daha fazlaydı. Medya gücü de onlardan yanaydı. Ancak bir defa biz iyi bir oyuncu grubunu bir araya getirdik. Genç bir oyuncu kitlesi vardı. Bunlar kendisini ispat etmek istiyorlardı. Diğer taraftan ise tecrübeli dediğimiz, daha evvel şampiyonluğu yaşamış takımlarda oynamış ama kendisi şampiyonluğu görmemiş takımların oyuncularını aldık. Bu oyuncular da büyük takımlardan gönderildikleri için hırslıydılar. Onların da bir yerlere mesaj verme düşüncesi vardı. Yani tecrübeli ve hedefleri olan futbolcular ile genç ve kendisini ispatlamak isteyen futbolcuları bir araya getirdik. Güzel futbol oynamaya istekli bir takım kurduk” şeklinde konuştu.

“KENT DESTEĞİNİ ARKAMIZA ALDIK”

Eksik kalan yönlerini gidermek için neler yapabilecekleri konusunda çok düşündüklerini vurgulayan Sağlam şöyle konuştu, “Biz, ilk önce çok çalışacağız dedik. Amacımızı sahipleneceğiz. Birbirimizi sahipleneceğiz. Fedakârlık yapacağız. Diğer takımlar bir antrenman yapıyorsa biz üç antrenman yapacağız dedik. Bunun yanında kulüp içerisinde herkes olaya baş koydu. Kulüp başkanından yöneticisine, futbolcusundan personeline kadar herkes bu duruma el koyduk. Taşın altına elimizi soktuk. Sorumluluk aldık. En önemlisi de bu işi biz şehir ile bütünleşerek kent hareketi haline getirdik. Yani şehir de bu işi sahiplendi. Vali, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları ve taraftarlar ki biliyorsunuz o sene fair-play ligi vardı. Bizim taraftarımız o sene o kadar baskı ve stres altında bir defa küfür etmedi. Şampiyon takımın şampiyon taraftarı gibi davrandı.

Halk bize sahip çıktı. O sene halk günleri düzenledik. Bize dolma sarıp getiren teyzeler oldu. Size ancak dua edebilirim diyen amcalar, dedeler geliyordu. Yani böyle bir kitlenin desteğini alarak şampiyon olduk. Baktığınızda ekonomik olarak geridesiniz, kadro kaliteniz onlardan eksik olabilir, medya desteği fazla olmaya bilir ancak futbolda sizi başarılı kılacak artı destek unsurlarını biz onlardan daha fazla ve doğru kullanarak hepsini geride bırakmayı başardık. Şampiyonluk işte böyle geldi.”

Dersin sonunda katılımlarından dolayı Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Spor Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cenk Aydın, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, Yardımcı Antrenör Ersel Uzgur ve Performans Antrenörü Mehmet Kale’ye teşekkür belgesi ve çiçek hediye etti.

Programın ardından katılımcılar öğrencilerle birlikte hatıra pozu verdi.toplu foto

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin