Eski Hastane Huzurevi Olmalı…

Gürel ERGEN
=======
Kızılay ve belediye gibi kurumların görevlerinden birisi de; “Yoksul, zor durumda kalmış, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açmak, yaşlı, yalnız yaşayıp da kendine bakamayacak durumdaki insanlarımızı bir çatı altında toplayarak onların bakımlarının sağlandığı huzurevleri açmaktır.”
Ülkemizde, Kızılay’a en çok gayrimenkul bağışı yapmakta ön sıralarda bulunan Karacabey’imizde de 25 yılı aşkın bir zaman önce bu ihtiyaç hissedilmiş ve Bursa-Çanakkale karayolu yanında (Cezaevi yakınında) Kızılay Düşkünler Evi’nin temeli zamanın Devlet Bakanı Cavit Çağlar tarafından gösterişli bir törenle atılmıştı . Temelleri su basman seviyesine yükseltilmiş inşaat, devlet karayolu kenarında olması bahane gösterilerek durdurulmuş ve zamanla demirleri bile çürümüş, harcanan emek ve yapılan bağışlarla toplanan para da heba olup gitmişti.
Kızılay Düşkünler Evi’nin, karayoluna yakında kurulmasını sakıncalı gören zihniyet, daha sonraları SSK Hastanesi’ni, günümüzde ise yeni Devlet Hastanesi’ni karayolu yakınına kurmakta bir sakınca görmeyecekti.

Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan ve Kızılay İlçe Başkanı Ahmet Kırmızı’ya sormak isteriz,25 sene önce nüfusu daha az iken Karacabey’de yokluğu hissedilen bir düşkünler evi, günümüzde daha fazla yokluğunu hissettirmiyor mu? İşte eski hastane binamız bu iş için biçilmiş kaftan!
Kızılay Genel Başkanlığı, böyle bir ihtiyacı karşılamakla, kendisine her türlü bağışı yapmakta oldukça cömert davranan Karacabeylilere teşekkür etmiş olacağı gibi, Karacabey Belediyesi de “Bizim ne çok muhtaç insanımız var. Şu kadar insanı doyurduk…” şeklinde övündüğü, ancak gelişmiş ve uygar ülkelerde utanç tablosu olarak yorumlanabilecek Ramazan’da 1400 insanı doyurma işgüzarlığına da bir son vermiş olacaktır. Zira Huzurevi’nin açılmasından sonra muhtaç ve elden ayaktan düşmüş gariplerimiz, insani koşullarda yüce devletimizin şefkatli kanatlarının altına alınmış olacaktır. Yerelde hükümeti temsil eden kaymakamlık makamının da bu çorbada tuzu olması şarttır.
Karacabey’de yeni göreve başlayan Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu’nun kayda değer ve gerçekleşmesi halinde isminin asla unutulmayacağı ilk eseri, büyük ölçüde yokluğu duyumsanan bu huzurevi olacaktır. Muhterem eşleri de Doktor olan Sayın Kaymakam Yolcu’nun, sosyal devletin gereklerini çok çok iyi bildiklerinden eminiz.
Saygılarımızla…

Lütfen Paylaşın ve Beğenin