Gazetecinin Duyarlılığı Minik Melih Berk’e Işık Oldu!

Doğuştan sahip olduğu “çift taraflı göz kapağı düşüklüğü” rahatsızlığı nedeniyle tüm yaşamını olumsuz etkileyecek göz tembelliği sorunuyla karşı karşıya kalan 4 yaşındaki Melih Berk’in gözlerini güldüren haber Ordu’da yerel bir gazetede çalışan Sibel Kubaloğlu’ndan geldi. Kubaloğlu “Melih Berk’in haberini okur okumaz hemen Dünyagöz Hastanesi’nden yetkililerle görüşüp, yardım eli uzatmalarını istedim. Sağ olsunlar Dünyagöz Hastanesi yetkilileri bu yardım talebine duyarsız kalmadı ve Melih Berk’in dünyası Dünyagöz Ataköy’de Op. Dr. Akın Banaz tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyatla aydınlandı, çok mutluyum” dedi.

Ordu’da yerel bir gazetede dizge yapan Sibel Kubaloğlu’nun Melih Berk’in haberini okuduktan sonra başlattığı ve Dünyagöz Hastanesi yetkilileri de dâhil, birçok insanın desteklediği yardım süreci mutlu haberle sonlandı. Doğuştan kalıtımsal olarak gelen göz kapağı düşüklüğü nedeniyle göz tembelliği hastalığıyla karşı karşıya kalan Melih Berk Utaş’ın gözleri, Dünyagöz Ataköy’de Op. Dr. Akın Banaz tarafından gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Ameliyatla ilgili bilgi veren Op. Dr. Akın Banaz “Melih Berk bize geldiğinde çift taraflı doğuştan kapak düşüklüğü, yani prozisten muzdaripti. Bunun yanı sıra hastamızda göz korneasına zarar veren çeşitli anomaliler de mevcuttu. Gerçekleştirdiğimiz ameliyatta Melih Berk’in her iki gözüne çift taraflı askılamanın yanı sıra gözlerinin iç kısımlarına da anomalileri ortadan kaldıracak estetik müdahaleler uyguladık” dedi.

“Melih Berk’in mavi gözlerini görmek her şeye değerdi”

1449137062_melih_berk__3_Melih Berk’in tedavi aşamasını Ordu’dan İstanbul’a uzanan aydınlık ve umut dolu bir yolculuk olarak tanımlayan gazeteci Sibel Kubaloğlu “Başaramayacağım diye korkarken birkaç hafta gibi kısa bir sürede Melih Berk’in gözleri sağlığına kavuştu. Onun mavi gözlerini görmek yaşadığım tüm korkuları geride bıraktı” dedi. Bu süreçte pek çok kişinin destek olduğunu belirten Kubaloğlu “Akın Hocamız hastamızı görüp, bizimle ameliyatıyla ilgili süreçleri paylaşınca öncelikle ilk güzel haber, gösterdikleri destek ile Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan geldi. Ardından Fatsa Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin ve güzel yürekli insanların destekleriyle minik Melih Berk’in mavi, ışıl ışıl gözlerini görebildik. Bu süreçte emeği olan herkese gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Göz kapağı gözbebeğini örtüyorsa ameliyat geciktirilmemeli!

Göz kapağı düşüklüğü hastalığının genellikle kalıtımsal olmadığını söyleyen Op. Dr. Akın Banaz, çocuklarda göz kapağı ameliyatlarının zamanlamasının hem ameliyatın başarısı hem de çocukların psikolojisi açısından önemli olduğunu belirtti. Göz kapağı gözbebeğini örtüyorsa ameliyatın ilk 6 ayda değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Banaz, “Göz kapağı göz bebeğini örtmediği vakalarda da ameliyat 2 yaşından sonraya bırakılmamalıdır. Aksi halde ameliyatı geciktirmek çocuğun o halde yaşamasına ve bu durumdan dolayı psikolojisinin ve göz sağlığının bozulmasına sebep olabilir ” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin