GÖRME ENGELLİ MURAT’IN TEK MURADI…

Karacabey’in Tophisar Mahallesi’nde yaşayan doğuştan görme engelli ve 7 alanda sertifikası bulunan Murat Toygar,  kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak bir işte çalışmak istiyor.

Tophisar Mahallesi’nde 1993 yılında Emir ve Necip Toygar çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Murat, görme engelli olarak doğdu. Ancak yaşama küsmeyen, kendisiyle barışık biçimde ve çocukluğundan itibaren azim ve inançla eğitim gören Murat, ilk ve ortaokulu Tophisar’da bitirdikten sonra, Bandırma’da öğrenimine devam etti. Bandırma’nın en kaliteli okulları arasında gösterilen Şehit Mehmet Gönenç Lisesi’nden de başarıyla mezun oldu. Bu süreçte, dikkati çekecek bir gelişme yaşandı. “Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz” dercesine, görme engeline rağmen Murat Toygar, normal bir liseyi tercih etti ve bunu da başarıyla noktaladı. Kalp gözüyle her olaya bakmasını bilen Murat’ı, öğrenimi boyunca ablası büyük bir özveriyle okula getirip, götürdü.

Bağımsız hareket, kişisel irade, kabartma yazı, abaküs, iş atölyesi, makrame sarkaç yapma ve bilgisayar programlarında da sertifikaları bulunan Murat Toygar, genç yaşında görme engeline rağmen önüne çıkan engelleri azmiyle, bilgiyle, çalışkanlıkla aşmasını bildi. Bugüne kadar verdiği hayat mücadelesinde başarılı olduğuna inanan genç Murat, artık kabına sığmıyor ve bir işte çalışarak, helalinden kazanacağı parayla geçinmek istiyor.

“Kendi ayaklarımın üzerinde durmamı sağlayacak bir iş istiyorum” diye konuşan genç, görme engelli genç yetenek, sesini kamuoyuna duyurmak adına da devlet büyüklerinden, yetkililerden ve iş adamlarından kendisine yardımcı olmalarını talep ediyor. Murat Toygar, Karacabey’in yetkililerine seslenerek, “Doğuştan görme engelliyim. Ancak, bu yaşıma kadar kendimce çok şey başardım. Tabii, benim bu başarımdaki en büyük etken, çabalarıma sürekli destek veren ailemdir. Allah onlardan razı olsun. Artık, aileme yük olmak yerine, onlara katkıda bulunmak, kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum. Tophisar’da yaşıyorum. Günlerim, ev, kahvehane ve camii arasında geçiyor. Çalışıp, helal kazançla geçinmek en büyük idealim. Bunun için de devlet büyüklerimizden, yetkililerden, ya da iş adamlarından iş talep ediyorum. Görme engelli olsam da mutlaka benim de yapabileceğim bir şeylerin olduğuna inanıyorum. Sürekli evde oturup, aileme yük olmak istemiyorum.” diye konuştu.

Hafızası da çok iyi olan Murat Toygar, hayatta en çok anne ve babasını görmeyi istediğini belirterek, “Bu dünyada ailemi görmek kısmet olmadı ama ben onları hep rüyalarımda görüyorum. Bu hayatta ne yaparsam yapayım annemi asla bırakmam, çünkü annem benim herşeyim” şeklinde konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin