HAC KURALARI ÇEKİLİYOR

2018 yılı haccı için kuralar 1 Şubat’ta (bugün) çekiliyor. Sınırlı sayıda kontenjan için kura sonrası hacı adaylarının mutlaka ön kayıt yaptırmalarını hatırlatan Niltur Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bodur; bu yıl ülkemizden 80 bin vatandaşımızın hacca gideceğini belirterek, hacı adaylarını olası bir mağduriyet yaşamamaları için hac kayıt işlemlerini ‘2018 Hac Kayıt Yetki Belgeli’ ofislerde yaptırmaları yönünde uyardı.

Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene 2 milyonu aştığı bildirildi. Bu yıl hac kuralarının 1 Şubat Perşembe günü (bugün) saat 11.00’da bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık bir şekilde çekileceğini ifade eden Niltur Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bodur, “Kura sonuçları aynı gün saat 20.00’dan itibaren ‘hac.diyanet.gov.tr’ web adresinden sorgulanabilecek.

Kurada kesin kayıt hakkı elde edenlerin kayıtların başladığı ilk gün sabah erken saatte ‘Kesin Kayıt Yaptırabilir’ belgelerini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıt yaptırabileceklerine dikkat çeken Erol Bodur, “Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre belirlenen süre içerisinde kayıt yatırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek; 22 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak” dedi.

BODUR’DAN HACI ADAYLARINA HATIRLATMA

Kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan hacı adaylarına, kura çekimi ile kayıt süresi arasındaki üç günlük sürede diyanet ve seyahat acentelerinin hac programlarını inceleme ve karar verme imkânlarının olduğunu hatırlatan Erol Bodur; “Seyahat acenteleri ile hacca gitmek isteyenlerin, acente kontenjanları ilk günden dolduğundan erken hareket etmeleri gerekiyor. Kesin kayıt, internet veya müftülükten alınacak olan hac kontenjan belgelerindeki sistem kodunun, kayda yetkili ofisler tarafından sisteme girilmesiyle mümkün olacaktır. Hacı adaylarımız mutlaka Diyanet İşleri Başkanlığından ‘Yetki Belgeli’ hac kaydı yapmaya yetkili ofislere kayıtlarını yaptırmalıdır” diye konuştu. Niltur’un 27 yıldır güvenli ve huzurlu hac yolculuklarının adresi olmaya devam ettiğini belirten Bodur, “Niltur, otel tip ve oda tercihli en güzel hac programları ve taksitli ödeme seçenekleriyle bu yıl da hacı adaylarının hizmetindedir. 1 Şubat Perşembe günü çekilecek kura sonrası sınırlı kontenjan için hacı adaylarımızı, 0224 224 95 12 iletişim numarasından ön kayıt yaptırmalarını öneriyoruz. Hacı adaylarını bilgilendirme için ofislerimiz Pazar günü de açık olacaktır” şeklinde konuştu.

“BU YIL 80 BİN HACI ADAYI KUTSAL VAZİFELERİNİ YERİNE GETİRECEK”

Kâbe’nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle birkaç yıldır ülkemizin hac kontenjanında kısıtlamaya gidildiğini hatırlatan Erol Bodur, “2018 yılında kısıtlama olmaksızın ülkemizden kutsal vazifelerini yerine getirecek hacı adayı sayısı 80 bin olarak açıklanmıştır” dedi.

“KABE’YE YAKIN OTELLERDE TALEBE UYGUN PROGRAMLAR”

Kaliteli ve gönülden rehberlik hizmetleri ile Niltur’un her yıl olduğu gibi bu yıl da hacı adaylarının tercihinde önemli rol alacağını ifade eden Erol Bodur, “Kutsal topraklarda huzur içinde bir hac geçirmek için acentamız, başta irşat ve rehberlik hizmetleri olmak üzere yemek, sağlık ve ulaşım hizmetlerini hacılarımıza sunmaya bu yıl da özen göstereceğiz” diye konuştu. Hac ücretlerinin konaklanacak yerin Kâbe’ye yakınlığı ve konaklama tipinin özelliği gibi faktörler dikkate alınarak çeşitlilik kazandığını söyleyen Bodur, “Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ve Harem’e olan mesafeleri dikkate alınarak, hac konaklama türleri de belirlendi. Niltur olarak, gerek 35 günlük oda tercihli, gerekse 15 günlük otel tip programlarımızda önce Medine’ye giderek hac yolculuğunu önemli oranda kolaylaştırıyoruz”  diyerek, sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Bu yıl hacca gitmeye hak kazananlar, belirlenen konaklama tipine göre ‘Riyal’ veya ‘USD’ cinsinden ücretlendirmeye tabi olacaklar. 15 bin 480 riyalden (4 bin 125 USD) başlayacak hac fiyatları buna göre iki, üç ve dört kişilik oda tercihli konaklama seçeneği ile otel tip konaklama tercihleri şeklinde sunulacak. Güncel fiyatlar, web sitemizden açıklanacaktır.” 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin