İLAÇ SEFERBERLİĞİNDE İLK TIR YOLA ÇIKTI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SURİYE’DE EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ OLAN İLAÇ KONUSUNDA BURSA’DA SEFERBERLİK İLAN ETMESİNİN ARDINDAN OLUŞTURULAN İLK TIR YOLA ÇIKARILDI. 

FOMARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN UĞURLAMA TÖRENİNDE KONUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BUGÜN BİZDEN TALEP EDİLEN ACİL İHTİYAÇ MADDELERİNİ GÖNDERDİK. HALKIMIZDAN İLAÇ KONUSUNDAKİ SEFERBERLİĞE DESTEĞİNİN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ. ELLERİNDE NE KADAR KULLANMADIKLARI İLAÇ VARSA BİZE ULAŞTIRSINLAR. HAYATTA KALMA MÜCADELESİ VEREN KARDEŞLERİMİZE DESTEK OLMAK GÖREVİMİZ” DEDİ.

 Büyükşehir Belediyesi’nin Suriye’de en önemli ihtiyaç olan ilaç konusunda Bursa’da seferberlik ilan etmesinin ardından oluşturulan ilk Tır yola çıkarıldı. Fomara’da gerçekleştirilen uğurlama töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bugün bizden talep edilen acil ihtiyaç maddelerini gönderdik. Halkımızdan ilaç konusundaki seferberliğe desteğinin sürmesini bekliyoruz. Ellerinde ne kadar kullanmadıkları ilaç varsa bize ulaştırsınlar. Hayatta kalma mücadelesi veren kardeşlerimize destek olmak görevimiz” dedi.

 S21306_IMG_9957_201602191654uriye’deki savaşta yaralanan ve ilaç olmadığı için hayat mücadelesi veren Müslümanlar için Bursa’da başlatılan ilaç seferberliği, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle çığ gibi büyüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bu konuda seferberlik başlatarak halka çağrıda bulunmasının ardından oluşturulan ilk Tır, yola çıkarıldı. İlaç ve gıda maddelerinden oluşan yardım Tırı, Büyükşehir Belediyesi’nin Doğanbey Otoparkı’nda düzenlenen törenle bölgeye uğurlandı.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, komşu dost Suriye’de savaşın tüm şiddetiyle devam ettiğini söyledi. Kışın çetin şartlarının yanında bombaların halkın üzerine yağmaya devam ettiğini, oradaki Müslüman katliamının sürdüğünü belirten Başkan Altepe, Bursa’nın dost ve kardeş olduğunu göstermek için her ortamda gayret sarf ettiklerini bildirdi. Bursa’dan temel ihtiyaçları belirlemek için Suriye’ye ekiplerin gittiğini, cepheleri gezip son bilgilerin alındığını ve en önemli ihtiyacın ilaç olduğu yönünde görüş birliğine varıldığını belirten Başkan Altepe, bu kapsamda Bursa’da kampanya başlattıklarını hatırlattı. Bursa’dan giden ekiplerin verdiği raporlar doğrultusunda oradaki cerrahi müdahalelerde büyük sıkıntı çekildiğini, ilaç bulmakta zorlanıldığını bildiklerini kaydeden Başkan Altepe, “Özellikle narkozda büyük sıkıntılar var. Maalesef ağrı kesici pek bulunamıyor. Bu konuda bizim yardımımıza muhtaçlar” diye konuştu.

 Bugün acil olarak oluşturulan ilk Tır’la bu ihtiyaçların bir kısmının karşılanacağını belirten Başkan Altepe, “İlk Tır’da 20 bin kutu ilaç var. Bunların içinde enjektör, sargı bezi, çocuk ve hasta bezi bulunuyor. Yine uyku tulumu ve sedye var. Hazır çorba ve yemek de yer alıyor. Acil bizden istedikleri maddelerdi” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, kampanya dahilinde toplanan ilaçların birkaç gün içinde peyderpey savaş bölgelerine gönderileceğini ifade etti. Bu konuda halkın desteğinin devam etmesini beklediklerini, ne kadar kullanılmadık ilaç varsa kendilerine ulaştırmalarını söyleyen Başkan Altepe, “Suriye’de ayakta kalma mücadelesi veren kardeşlerimizin yanında olmak bizim görevimiz. Tüm hemşerilerimizi bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin