İLK VE TEK BAYAN BAŞKAN UNUTULMADI

Karacabey ve Bursa’nın ilk ve tek  kadın Belediye Başkanı Şükran Yemişçioğlu (1973-1976) vefatının yıldönümü nedeniyle Karacabey 1.No.lu Mezarlık’daki kabri başında sevenleri tarafından anıldı.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise, Yemişoğlu’nun ruhuna ithaf edilmek üzere bugün akşam ile yatsı namazı arasında  Karacabey Ulu Cami’de mevlit okutulacağını ve mevlide tüm halkımızın davetli olduğunu bildirdi.

YEMİŞÇİOĞLU’NUN BAŞKANLIK DÖNEMİ :

O günleri yaşayan Karacabeylilerin anımsayacakları gibi, 1973 yılında yapılan  yerel seçimlere, seçimin kesin galibi gözüyle bakılan Adalet Partisi, CHP’nin son dakika İlçe Seçim Kurulu’nauntitled - Kopya  “evrak noksanlığı” gerekçesiyle yaptığı itiraz kabul edilince girememesi üzerine daha önceleri Adalet Partisi’nin Kadın Kolları Başkanlığı’nda bulunmuş olan Şükran Yemişçioğlu, bağımsız aday  yapılmıştı. Seçimlere katılamayan partinin tüm oylarını alarak üstün bir farkla seçimleri kazanan Yemişçioğlu da böylelikle  Bursa’nın ve Karacabey’in ilk ve tek kadın belediye başkanı olmuştu.Ancak, tümü CHP’lilerden oluşan belediye meclisi Yemişoğlu’nun çalışmasını engellemiş, makam aracını dahi altından alarak kullanmasına izin vermemiş, hizmet getirmemesi için   belediye başkanının elini kolunu adeta bağlamıştı. Sonuçta  çalışma raporunun meclisten geçmemesi üzerine Yemişçioğlu zamanın içişleri bakanlığınca görev süresi dolmadan işten el çektirilmişti.

KARACABEY YENİ HABER, RAHMETLİ “ŞÜKRAN ABLAYI” ŞÜKRAN YEMİŞÇİOĞLU’NU SAYGIYLA ANAR, MEKANININ CENNET OLMASINI YÜCE ALLAH’TAN NİYAZ EDER.YATTIĞI YER NUR OLSUN.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin