İSTANBUL YOLU ETAP ETAP GÜZELLEŞECEK

 BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTEPE:

 “YENİ STADYUM MAÇ YAPILABİLİR HALDE, ELELKTRONİK SİSTEMLER AKTARILACAK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kent Meydanı´ndan Terminal´e gidecek T2 hattı için yer tesliminin yapıldığını belirterek, “İstanbul Yolu´nun çehresini değiştiriyoruz. 300 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Dönüşümleri de etap etap gerçekleştireceğiz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi´nde bilgilendirme yapan Başkan Recep Altepe, T2 hattının inşaatını Ultra Firması´nın kazandığını ihaleye Kamu İhale Kurumu´nun onayladığını belirterek, “Yer teslimini yaptık. Şantiyeyi kuruyoruz. İstanbul Yolu´na 300 milyon harcayacağız. ‘Tramvay ortadan gidiyor. Bir sıra ağaç kalsın, yeşilliği koruyalım’ diyoruz. ‘Köprülerle gerdanlıklarla güzel bir Bursa girişi olsun’ istiyoruz. Panayır Kavşağı ihale ediliyor. Kent Meydanı ve 30 metrelik kavşağı ile İstanbul Yolu Bursa´nın en vizyonel caddelerinden birisi olacak. İstanbul Yolu´nda kentsel dönüşümle 70 bina yıkılacak. Önümüzdeki günlerde bu yıkımlara başlayacağız. Dönüşümü etap etap yapıp, İstanbul yolunu değiştireceğiz” diye konuştu. 20773_ERH_2_201511191724

Meclis üyeleri, inşaat başlarken firmalarının da itirazlarının değerlendirilmesini, iş başlarken inşaatın yargı kararıyla durdurulmaması gerektiğini söyledi. Başkan Altepe ise Kamu İhale Kurumu´nun ihaleyi onayladığını buna göre hareket ettiklerini ifade etti. Başkan Altepe, beklemeye imkan olmadığını kaydederek, “Eğer İstanbul yolunda dava açılırsa, bekleyelim derseniz İstanbul Yolu´nun ihale süresi biter karar gelmez. Konya Stadı´nda benzer durum yaşandı. Ancak stat bitti. İlk firma ihaleyi kazandı ama maçlar oynanıyor. Stat bittikten sonra mahkeme kararı geldi. Mahkeme kararını bekleyelim derseniz iş bitmez. Kamu İhale Kurulu kararını uygularız. Davayı kazanırsa firmaya devredecek. Mudanya Sahil Düzenlemesi´nde iptal isteyen firmaya, ‘Gelin işe başlayın’ dediğimizde hesaplarına bakıyor.Daha önce hesaplara bakacaktın. Alması gerekiyor. Almadığı zaman teminatı yanıyor ve yasaklı duruma düşüyor. Dün yeni karar çıkmış. Elimize karar geçsin, o veya diğer firma devam edecek” şeklinde konuştu.

TİMSAH ARENA MAÇ YAPILABİLİR HALDE

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni stadın maç yapılabilir halde olduğunu belirterek, “Atatürk Stadı´ndan sökülecek elektronik cihazlar var. Onu bekliyoruz. Devre arası yaklaştı. O zaman yapalım dediler. Devre arasında işler tamamen bitmiş olacak. Önümüzdeki Çarşamba günü stadı devretmeden tüm belediye meclis üyeleri maç yapacağız. Ertuğrul Sağlam da gelecek. Atatürk Stadı konusunda bakanlık ile ortak çalışıyoruz. Stadyum yıkılmadan meydan yapılabilir mi? Ona bakıyoruz. Gençlik Spor Bakanlığı ile ortak çalışıyoruz. Stadın izlerini yansıtsın istiyoruz. Güzel bir meydan olsun istiyoruz. Bakanlıktan tapuyu alalım desek masraf çıkacaktı. Birlikte bir meydan yapıyoruz. Projeyi birlikte yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

BURSA NASIL SAKİN ŞEHİR OLACAK?

Başkan Altepe, şehirde trafiği yavaşlatmaya çalıştıklarını ifade ederken, “Her yıl 50 bin nüfus artıyor. 10 sene önce 300 bin araç vardı. 1 milyona dayandı. Herkes arabayla gitmeye çalışıyor. Yol, kavşak yapıyoruz. Bursaray olmasaydı daha vahim olurdu. Bir vagona bin 100 kişi biniyor. 700 küçük araç yapıyor. Çevre yolu olmasaydı her gün 40 bin araç şehir merkezinden geçecekti. Sakin şehir hedefimiz. Ancak nasıl yapacağız, onu araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

SURİYELİLER SORUNU20773_ERH_3_201511191724

Başkan Altepe, meclis üyelerinden gelen Suriyelilerin sıkıntıları ve buna yönelik alınacak tedbirlerde işbirliği tavsiyesi üzerine, “Türkiye´de 2,2 milyon göçmen var. 80 bin misafiri Bursa ağırlıyor. Türkiye büyük devlet. 16.ekonomi olduğumuz halde sosyal yardımda 2.sıradayız. Suriye göçü Türkiye´nin büyük devlet olduğunu gösteriyor. Türkiye sahip çıkıyor. Savaş çıkmadan önce yıllardır göç ediyorlardı. Sermayeler geçti. Arap ülkeleri bile yardımcı olamıyor. Her yerde Suriyeliler çalışıyor. Büyükorhan´da işletme var, Suriyeliler çalışıyor. Atölyeler de var. Üretimin, hayatın içindeler. Bunların en azından yarısı geri dönmez. Bunun sonucunda Türkiye biraz da kaymağını yiyecek. Şimdi sıkıntıyı çekiyoruz. Komşuya kucak açmak gerekiyor. Ne yaparsanız yapın diyemeyiz. Türkiye dünyanın saygı duyduğu ülkelerden birisi oldu. Bulgaristan´da baraj krizi deyince yine biz yardıma gidiyoruz. Ama onlar da yardımlarımızı unutmuyor” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin