İSTANBUL YOLUNDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

 

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EN ÖNEMLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN BİRİ OLAN İSTANBUL YOLU KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İLK SOMUT ADIM ATILDI VE YAKLAŞIK 20 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNDEKİ 61 BİNANIN YÜZDE 90’I KAMULAŞTIRILDI.
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BEŞYOL KAVŞAĞI’NIN DOĞU CEPHESİNDE KAMULAŞTIRILAN BİNALARIN BOŞALTILMAYA BAŞLADIĞINI, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DE YIKIM ÇALIŞMASININ GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
  • KENT MEYDANI – TERMİNAL TRAMVAY HATTI İLE İSTANBUL YOLUNUN RAYLI ULAŞIMLA TANIŞACAĞINI DİLE GETİREN BAŞKAN ALTEPE, YAPILACAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİYLE KENTİN İSTANBUL GİRİŞİNİN DE DAHA VİZYONEL HALE GELECEĞİNİ KAYDETTİ.

 

 Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan İstanbul yolu Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk somut adım atıldı ve yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerindeki 61 binanın yüzde 90’ı kamulaştırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Beşyol Kavşağı’nın doğu cephesinde kamulaştırılan binaların boşaltılmaya başladığını, önümüzdeki günlerde de yıkım çalışmasının gerçekleştirileceğini söyledi.D

Bugüne kadar kentsel dönüşümü ağırlıklı olarak eski yapı stoğunun bulunduğu alanları yol, spor tesisi, park ve sosyal donatı alanlarına dönüştüren hizmet projeleriyle yürüten ve kent genelinde bin 500’ün üzerinde eski binanın yıkımını yapan Büyükşehir Belediyesi, en önemli kentsel dönüşüm projesinin startını veriyor. Uzun süredir İstanbul yolu kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, ilk somut adımı attı. Beşyol Kavşağı’nın doğu cephesindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik alanın dönüşümü için düğmeye basıldı. Söz konusu alan üzerinde yer alan 61 binanın yüzde 90’ı kamulaştırılırken, bu kamulaştırmalar için 33 milyon 500 bin TL harcandı. Bu kamulaştırma ile alanın 16 bin 288 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne geçerken, kalan bölüme harcanacak yaklaşık 7 milyon lira ile sadece projenin kamulaştırmasına 40 milyon TL gibi önemli bir kaynak aktarılmış olacak.

Yıkımlar başlıyor20881_FHY_6854_201512041659

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir kent haline gelmesi için kentsel dönüşüm projelerine büyük önem verdiklerini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kent Meydanı – Terminal tramvay hattı ve hayata geçirecekleri kentsel dönüşüm projesi ise İstanbul yolunun da vizyonel bir hale geleceğini kaydetti. Bursa’nın İstanbul yolu girişinde yer alan tamirhanelerin bulunduğu bölgenin en sıkıntılı yerlerden olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bu bölgenin dönüşümü için ciddi adımlar attık ve önemli bir mesafe kat ettik. Yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerindeki 61 binanın yüzde 90’ı kamulaştırıldı ve tabuları Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Diğerleriyle de görüşmelerimiz devam ediyor. Diğer taraftan binaların boşaltılması çalışmalarına da başladı. Böylelikle görüntü kirliliğine yol açan tamirhaneler de taşınmaya başlamış oldu. Boşaltılan binaların yıkımını da kısa süre içinde yapacağız. Bu bölgeye uygulayacağımız vizyonel projelerle İstanbul yolu Bursa’nın kalitesine kalite katacak” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin