“İşte Benim Zeki Müren” Sergisi Bursa’da

Zeki Müren, doğum yeri olan Bursa’da fotoğrafları ve kostümleriyle sevenlerinin karşısına yeniden çıkıyor.

 Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile açılan “İşte Benim Zeki Müren” sergisi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde 11 Kasım’da açıldı. Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın 18 yıldır arşivinde bulunan Zeki Müren fotoğraflarını, özel eşyalarını gün yüzüne çıkaran sergi 19 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

Zeki Müren’in hayatının ayrıntıları gün yüzüne çıkıyor

İlki 18 Kasım 2014’te İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve gördüğü büyük ilgiyle ziyaretçi rekoru kıran “İşte Benim Zeki Müren” sergisi yolculuğuna Ankara, Bodrum ve İzmir’den sonra Bursa’da devam ediyor. Bursa, Zeki Müren’in  doğum yeri olması nedeniyle serginin en önemli durakları arasında bulunuyor.

iste_benim_zeki_muren_sergisi_bursada_h477609Zeki Müren’in on bine yakın fotoğrafının, kostümlerinin, şiir ve notlarının, arşiv görüntülerinin yer aldığı sergi sanatçının çocukluğundan itibaren hayatındaki farklı dönemleri gözler önüne seriyor. Sanatçının çocukluktan gençliğine kadar yaşadığı Bursa’da düzenlenen sergi, Zeki Müren’in ilk gençlik yıllarından “Sanat Güneşi”ne dönüşümünü detaylı bir şekilde ziyaretçilerle paylaşıyor.

Sergi ile ilgili yorumda bulunan Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü, “Zeki Müren’in tüm mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın sağladıkları katkılarla büyük ilgi gören bu sergiyi İstanbul, Ankara, Bodrum ve İzmir’den sonra  Bursa’ya  taşıdık. Ziyaretçiler bu sergi ile hepimizin hayatında büyük yer edinmiş, Türk müziğine bir çok renk ve tat kazandıran efsane yıldız ‘Sanat Güneşi’mizin sıra dışı hayatına bir kez daha şahit olacak.  Sanata önem veren Yapı Kredi Private Banking olarak, sanat projelerinin hayata geçirilmesine destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

zeYapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen ise “Sergi için seçilen kareler, Zeki Müren’in sahne ve sinema çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, çocukluğundan başlayarak gündelik hayatına da bir pencere açıyor. 1950’lerden 1980’li yıllara uzanan zaman diliminde hayatını milyonların gözü önünde geçirmiş bu sıradışı yıldızın, popüler kültür tarihimizde kapladığı özel yeri düşünmek ve hatırlamak için bu sergi bulunmaz bir fırsat sunuyor.

Bu sergi ile hayranları, Zeki Müren’in hayatındaki ilk fotoğrafından, annesinin mektuplarına, ajandalarına aldığı notlarından, lise çağındaki anılarına ve şiirlerine kadar birçok farklı doküman eşliğinde onu tanıma fırsatı yakalayacaklar” şeklinde konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin