İŞTE MEDYANIN GÜCÜ! ÖNERDİK VE BAŞARDIK!

KARACABEY YENİ HABER’İN ÖNERİSİ ÜZERİNE 10 YIL SONRA TEKRAR AÇILAN KARACABEY PANAYIRININ 2.Sİ YARIN BAŞLIYOR !


“KARACABEYLİLER PANAYIRLARINI GERİ İSTİYOR…” demiştik. ÖNERİMİZ GEÇEN YIL KABUL GÖRÜNCE “RENGARENK KARACABEY PANAYIRI” nın ikincisi yarın açılıyor!


 “Karacabey’de 26 Mayıs ve 26 Eylül’de başlayıp 4 gün süren, yıllardır renkli görüntülere sahne olan Panayırların,belediye eski başkanı Ergün Koç tarafından işlevini yitirdiği  gerekçesi ile 10 yıl önce sonlandırıldığı herkesin malumu….

Belediye’nin, TOKİ konutları ile birlikte o bölgeyi daha modern bir hale getirmeyi amaçladığı ve bu nedenle Panayır konusunu askıya aldığı 2011 yılında KOÇ tarafından açıklanmıştı.

Zamanın Belediye Başkanı Ergün Koç‘un, Panayır Yerini parka çevirerek (!) modern bir görüntü kazanması için uğraş vereceğini ve bu doğrultuda bölgeye yakışır bir fuar ya da eğlence merkezi yapılabileceğini ifade ettiği,  ancak sözünü tutmadığı da gazete arşivlerindedir.

Halkın yıllardır renk cümbüşü içinde eğlendiği, farklı anılarla unutulmaz günler yaşadıkları panayırların sona ermesi kuşkusuz Karacabeylileri çok üzdü. Yılda birkaç günlüğüne Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenen Tarım Fuarı’nın ise panayırın yerini tutmadığını herkes kabul ediyor.

Panayırların işlevlerini yitirdiği söylenerek yok edilmeleri yerine, kapsamları genişletilerek, Karacabey’in tüm değerlerinin katılımı ile halk oyunları da dahil, tiyatrolar, konserler, yazlık bahçe sinemaları ve benzeri etkinlikler de eklenerek, ata geleneği ve tüm Türkiye’ye ün salmış peyniri,domatesi, soğanı,salçası da unutulmadan modern bir şeklinde yaşatılmaları gerekmez mi?

Sevgili Karacabeyliler, lütfen gelenek ve göreneklerinizin, örf ve adetlerinizin, sosyal ve kültürel bağlarınızın geçmişten kopartılmasına, unutturulmasına izin vermeyiniz. Biz buradan yetkililere defalarca seslenerek: “Karacabey’imizin ünlü İlkbahar ve Sonbahar Panayırları’nı lütfen tekrar canlandırınız.” şeklinde yazılarımız ile Karacabey YENİ HABER olarak, konuyu her yıl birkaç kez ilçe  gündemine taşımıştık.

Nihayet, Karacabey’in Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan, kısa bir süre önce ve göreve gelişinin 3. yılında,  Karacabey Panayırlarının çok kısa bir zaman sonra  modernleşmiş şekli ile “RENGARENK KARACABEY PANAYIRI” adı altında yeniden yaşama geçirmiş bulunuyor.

 Mobil Başkan Özkan’ın tüm Karacabey halkını heyecanlandıran RENGARENK KARACABEY PANAYIRI etkinliğinin ilki, GEÇEN YIL, yani 30 Eylül-2 Ekim  2016 günleri arası 3 günlük  bir zaman diliminde ilk kez merkeze 6 km. mesafedeki KARASU MERASI’NDA sahneye çıkmış ve halkımızın olağanüstü takdirini ve beğenisini kazanmıştı..Yapılan açıklamaya göre bu yıl da,19-21 Mayıs cuma, cumartesi ve pazar günleri düzenlenecek olan 2.ci “RENGARENK KARACABEY PANAYIRI etkinliğinde; Konserler,Şiirler ve Söyleşiler,Cirit Gösterisi,Güvercin Gösterisi,Çocuk ve Yetişkin Yarışmaları,Klasik Araçlar, Eko Ürünler  Pazarı, Tarım Aletleri Sergisi ve Hayvan Pazarı izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Karacabey YENİ HABER, Web sayfamızı siz okurlarımızın hizmetine sunarken, verdiğimiz söz: KARACABEY’DE OLAN BİTEN…ÇOĞUNLUKLA DA OLMASI GEREKEN…idi.

“Karacabey Belediyesi’nin ilçe halkının sosyal yaşamını canlandırmak adına panayırların yerine “RENGARENK KARACABEY PANAYIRI” etkinliğini yaşama geçirmesinde; Basın olarak üzerimize düşen görevi yapma, öneri sunma ve söz verdiğimiz gibi OLMASI GEREKEN’i yetkililerin gündemine taşıyıp, gerçekleşmesini sağlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

KARACABEY YENİ HABER olarak, KARACABEY’İN MOBİL BELEDİYE BAŞKANI ALİ ÖZKAN’IN, HALKIMIZIN İSTEK VE BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK AMAÇLI  2.ncisini DÜZENLEDİĞİ  ve GELENEK HALİNİ SÜRDÜRME KARARINDA OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ “RENGARENK KARACABEY PANAYIRI” ETKİNLİĞİNİN  KARACABEY HALKINA HAYIRLI, UĞURLU OLMASINI DİLİYORUZ!

VE TÜM İÇTENLİĞİMİZ İLE  BİNLERCE KEZ YİNE VE YENİDEN “TEŞEKKÜRLER MOBİL BAŞKAN !” DİYORUZ.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin