KARACABEY BELEDİYESİ AŞURE İLE SEVGİ İKRAM ETTİ

“Aşure, sevgi ikramıdır. Aşure geleneği, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.” 

Karacabey Belediyesi, Pazaryeri Meydanı’nda vatandaşlara Aşure ikramında bulundu.İlçe pazarının kurulduğu Salı günü yapılan Aşure ikramına ilçe halkının yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.Etkinliğe,Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan,Başkan Yardımcısı İsmail Yozgat,Meclis üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

İlk Aşureyi bir vatandaşa, kepçeyi aşure kazanına daldırarak kaseye dolduran, Karacabey’in Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan kendi elleriyle ikram etti.

20161101_120749_hdr

Daha sonra AKP İlçe Başkanı Murat Erol ve Dayı Karacabey Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Yalazı da halka Aşure servisi yaptılar.

Karacabey YENİ HABER’in bir sorusu üzerine, Aşure Günü’nün İslam kültüründeki önemine  vurgu yapan Karacabey’in Mobil Belediye Başkanı Ali Özkan; Aşure geleneğinin, asırlardır süregelen bir geçmişe sahip  olduğunu bildirdi. 20161101_120716

Mobil Başkan daha sonra : “Tarihi Dinsel Kaynaklara göre, Nuh Aleyhiselam’ın gemisi ve O’na inananlar tufandan kurtulduktan sonra, ellerinde mevcut yiyecekleri birbirine katıp yemek pişirirler.İşte bu yemeğe “Aşure” adı verilmiş” şeklinde konuştu.

20161101_120718

Özkan sözlerini şöyle tamamladı : “Aşure, sevgi ikramıdır.Bu gelenek; dayanışmanın, birlikteliğin, paylaşmanın ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.Biz de Karacabey Belediyesi olarak bu geleneğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.”

20161101_120745

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin