KARACABEY BELEDİYESİ İMAR MEVZUATINA UYMUYOR!

KARACABEY SOKAKLARINDA AKŞAMLARI ARAÇ PARK EDECEK YER  BULUNAMIYOR!


ARAÇ SAHİPLERİ,  AKŞAMLARI PARK YERİ KAPABİLMEK İÇİN EVE ERKEN GELİYOR.


GEÇ KALANLAR İSE  EVİNİN YAKININDA TEK ARAÇLIK PARK YERİ BİLE BULAMIYOR!

Karacabey Belediyesi, mevcut mevzuatta her 3 daire için 1 otopark alanı zorunluluğunu yıllardır neden uygulamıyor?


Karacabey’de sayıları giderek artan motorlu araç sahipleri, özellikle akşamları evlerine geldiklerinde araçlarını park edecek yer bulmakta adeta yarışıyor.Gecenin ilerlemiş saatlerinde, hemen herkes evinde olduğundan, araçları da evinin önüne park halinde duruyor.İşi nedeniyle evine geç gelmek zorunda kalan araç sahipleri ise her yere araç park edildiği için, evine yakım mesafede uygun bir park yeri bulabilmek amacıyla dolanıp duruyor.Köklü ve kalıcı bir çözüm olmasa bile mevcut mevzuatta, her 3 daire için 1 otopark alanı yapılması zorunlu olmasına rağmen, pek çok belediye gibi, Karacabey Belediyesi de karşılığında ücret alarak,yasanın uygulanmamasına göz yumuyor.Şehirde belediyeye ait yeterli otopark bulunmaması da vatandaşlarımızı taşıtlarını sokaklara park etmek zorunda bırakıyor.Evine yeni alacağı televizyonu bile hangi duvara monte edeceğini günler önce kararlaştıran insanlarımız, binlerce lira ödeyerek satın aldıkları otomobillerini nereye park edeceklerini ev yaparken akıllarına bile getirmiyor. Oysa, son yıllarda Karacabey’de giderek artan ve halen devam eden kat karşılığı yapılaşma sırasında ilgili mevzuat uygulanmış olsa, yani zemin katların işyeri ya da daire yapılması önlenerek, otopark yapılması mevzuata uygun şekilde zorunlu kılınsa, sorun bir nebze de olsa azalır ve bu boyutlara ulaşmazdı. Kat karşılığı yapılaşma belediyemize yasanın uygulanması için büyük bir fırsattı.O fırsat artık  kaçtı! Umutlarımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 de uygulanmaya başlanacağını duyurduğu yeni imar yasasında…

Aşağıda sözü edilen yasa ile ilgili kısa bir bilgi de sunuyoruz.


Haberimizde kullandığımız  fotoğraflar,  Karacabey’in Tavşanlı Mahallesi 141 sayılı sokağında ikamet eden ve gece evine geldiğinde aracını park edecek yer bulmakta zorlanan bir takipçimiz tarafından çekilip bize gönderilmiştir. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN 2018’DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEĞİNİ DUYURDUĞU YENİ İMAR YASASI İLE İLGİLİ BİR BÖLÜM:


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  kentlerde otopark kapasitesinin artırılması için önlem alıyor. Bakanlık tarafından yapılacak düzenlemelerle, binalarda her 3 daire için 1 araç yerine, her daire için 1 araçlık otopark zorunluluğu getiriliyor

Bakanlık, Bodrum katlara otopark yapılmasını da teşvik edecek. Bodrum katlarda, bina ihtiyacının iki katına kadar yapılacak otopark alanı, inşaat hakkından sayılmayarak “emsal” harici tutulacak.

Binaların zemin katına market gibi otopark gerektirecek dükkân açılacaksa, binanın bu araç yükünü karşılayacak otopark yapması gerekecek.

Aksi takdirde ruhsat verilmeyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çıkartacağı iki ayrı yönetmelik ile kentlerdeki otopark sorununu çözmek için düzenlemeler yapacak.

Otopark yönetmelik taslağı ve planlı alanlar yönetmelik taslağı ile yeni binalara otopark zorunluluğu gelecek. Mevcut mevzuatta, her 3 daire için 1 araçlık otopark alanı zorunluluğu bulunuyor.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin