KARACABEY BELEDİYESİ’NE “AYSEL UYSAL” SORUSU

KARACABEY BELEDİYESİ’NİN KADINLAR GÜNÜ PLAKET VERDİĞİ VE “İLÇEYE DEĞER KATAN TANINMIŞ KADIN SİMALAR” ARASINDA SAYDIĞI KÜTÜPHANE KURUCUSU AYSEL UYSAL’I KİMSE TANIMIYOR!


KARACABEY’DE KÜTÜPHANE KURDUĞU İDDİA EDİLEN ÜNLÜ KADIN SİMA AYSEL UYSAL KİM?

Karacabey Belediyesi 8 Mart Kadınlar Günü etkinliğinde,Karacabey’e değer katan TANINMIŞ simalara plaket verildiğini açıkladı.

Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin basında yer haberinde aynen şöyle deniliyor:

“İlçeye Değer Katan Tanınmış Kadın Simalara Plaket

Karacabey Belediyesi tarafından desteklenen Şengül Bulut Arsever Korosunun seslendirdiği türkülerle büyük coşkunun yaşandığı gecede, ilçenin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına önemli değer katan tanınmış kadın simalara plaket takdim töreni de gerçekleştirilirken, plaketle ödüllendirilen isimler ise şu şekilde oluştu: İlçe kütüphanesi kurucusu Aysel Uysal, Eski CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, Eğitimci Müjgan Abacıoğlu, Eğitimci Sebile Yılmaz, Esnaf Sevim Yıldız ve Emekli Eğitimci Kıymet Kırlı.”

Karacabey halkı ve medya mensubu olarak biz, Karacabey Belediyesi’nin ilçeye değer katan tanınmış kadın simalar arasında sayarak ödüllendirdiğini açıkladığı ve ilçe kütüphanesi kurucusu dolarak lanse ettiği Aysel Uysal isimli birini ömrümüz boyunca tanımadık.

Karacabey’de Kütüphane; ilk kez Halk Eğitim Merkezi’nin tiyatro sahne kulisinde hayat bulmuştur. 1950’li yıllarda Halk Evi olarak kurulan mevcut Halk Eğitim Merkezi binasının sahne kulisinin Dr. İsmail Hakkı Bilgin Caddesi’ne açılan, yani şu an Nüfus Md.ne karşı  olan küçük bir kapısı vardır.Halk Evi döneminde konser,tiyatro,karagöz gibi oyunların sanatçıları şimdiki gibi seyirci arasından değil,seyircilere görünmeden, dış kapıdan kulise ulaşır ve sahneye oradan çıkardı.Bina ortaokul olarak kullanılmaya başlayınca sahne iptal edilerek sınıf yapıldı ve kulis de depo olarak kullanılmaya başlandı. İlçeye ilk kez kütüphane kurulması gündeme gelince de yetkililer bu depoyu küçük bir kütüphaneye dönüştürdüler.Personel olarak da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hizmetli olarak çalışan C. Efendiyi görevlendirdiler. Çocuk Kütüphanesi o dönemlerde yoğun ilgi görüyordu. Özellikle öğrenciler, kitaptan anlayan bir görevli ile muhatap olup, çalışacakları konu ile ilgili kitabı bulmakta kendilerine yardımcı olmasını istiyordu. İşte bu ihtiyaç üzerine Karacabey Kütüphanesi’ne bu konuda yeti sahibi  AYSEL ERSEK resmen müdire olarak atandı.Genç bir Hanımefendi olan Aysel Ersek, Karacabey’in ünlü terzilerinden Muzaffer Ersek’in kızıydı.Ve artık kitap okumaya gelen tüm öğrencilerin “Aysel Ablasıydı.”

İlerleyen zamanda kütüphane,Karacabey Halk Kütüphanesi  adını alırken,çeşitlenen ve çoğalan kitaplarla değişik değişik yerlerde hizmetini sürdürdü. Aysel Hanım da öğretmen Oğuz ULUSAN ile tanışıp  mutlu bir evlilik yaptı. Biricik kızları Hale’nin tahsili için de Bursa’ya tayinlerini isteyerek Karacabey’den ayrıldılar.

Aysel Ersek Ulusan’ı çok iyi tanırız.Kendisine sevgi ve saygımız vardır.Ancak Karacabey Kütüphanesi’ni T.C. Devleti kurmuştur. O, sadece adı ilk kuruluşta Çocuk Kütüphanesi olan kuruma maaşlı memur olarak atanmıştır.”Karacabey Halk Kütüphanesi’ni Aysel Ersek Ulusan kurdu” denilerek kendisinden ucuz kahraman yaratılmasını kabullenmeyeceğine  de eminiz.Yalan yanlış bilgilerle ve kamuoyunu yanıltılarak Karacabey’in sosyal tarihine not düşmeye kalkışanlar, o günleri yaşamış olanlara tanışmalı ve vakanüvisliğe öyle soyunmalıdır.

Karacabey Belediyesi’nin “ilçe kütüphanesi kurucusu” diyerek ödül verdiği Aysel Uysal kim acaba?

Ne zaman Karacabey’e gelmiş de kütüphane kurmuş bu Hanımefendi?

BİR BİLEN SÖYLESE DE ÖĞRENSEK!

Lütfen Paylaşın ve Beğenin