Karacabey Belediyesi’nin “Adaletsiz” Uygulaması

KARACABEY BELEDİYESİ’NİN ÜCRETSİZ HALK OTOBÜSÜ’NE VATANDAŞ YORUMU:


“Biri yer,biri bakar.Kıyamet ondan kopar”

YA HEP, YA HİÇ !!! 

Karacabey Belediyesi  Basın Bürosu, dün Basın Yayın organlarına ve  internet medyası haber merkezlerine gönderdiği ileti ile Karacabey’in Gazi, Sırabademler ve Yeni Mahallelerinde ikamet eden vatandaşlar için devlet hastanesine yapılacak yolcu taşımacılığında ücretsiz olarak halk otobüsü çalıştırıldığını duyurdu.  Haberin  www.karacabeyyenihaber.com  sitesinde yayınlanması üzerine, cüzdanını ilgilendiren konularda hassas olan vatandaşlar, olumlu – olumsuz tepkilerini anında yorum köşesinde paylaşmaya başladılar. Haberin gerçek olduğuna inanmayanlar  olduğu gibi, sadece 3 mahallede uygulanmasını “adaletsiz” olarak niteleyenler de vardı. Günümüzde hiçbir kurum ve kuruluşun ücretsiz hizmet vermeyeceğini düşünenlerin, haberin gerçek olduğunu tereddütle karşılamalarına, haberin doğruluğundan kuşku duymayanların da uygulamanın sadece 3 mahalle için yürürlüğe konulmuş olmasını “adaletsiz” bir hizmet olarak nitelemelerine hak vermemek olanaksız! Vatandaş haklı olarak soruyor: ”Bu mahallelerde oturanlar vergi veriyor da, biz vermiyor muyuz?  Onlar insan da, biz insan değil miyiz? Bu ayırımcılık neden?“ Sırabademler Mahallesi sakinlerinden bir vatandaşın yazdığı yorum ise daha da dikkat çekici… Hanım olduğunu anladığımız bu vatandaş şöyle haykırıyor: “Bırakınız ücretsiz otobüsü… Bizler ücretli ve normal dolmuşa bile hasretiz. Hastaneye gitmek için yaya olarak   Heykel’e kadar yürüyor, oradan dolmuşa biniyoruz. Belediyemiz ücretsiz otobüs çalıştırmaktan önce normal dolmuşlar için ana caddelere duraklar yaparak, şehir içi yolcu taşımacılığını tüm vatandaşların kullanımına sunmalıdır.”

21 merkez mahalleye sahip  Karacabey’de belediyenin; Gazi, Sırabademler ve Yeni mahallelerin Devlet Hastanesi’ne olan uzaklığını dikkate alarak başlattığı uygulamayı her ne kadar fikir olarak güzel bir düşünce şeklinde yorumlasak bile, yetersizliğini ve adaletsizliğini bizler de kabul ediyoruz. Zira adı geçen 3 mahalleden  çok daha uzakta konuşlanmış merkez mahallerimiz de var. Örneğin, Mamuriyet, Saadet, Selimiye, Hamidiye, Garipçe, Emirsultan vs. Üstelik bu mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımızın ekonomik durumları Gazi  Mahallesi’nde yaşayanların çoğunluğu ile mukayese bile edilemez.Şehrin neredeyse göbeğinde bulunan  Gazi Mahallesi belediyece kenar bir mahalle olarak kabul ediliyorsa, Mamuriyet  çok mu merkezi bir mahalledir?

Anayasa’daki en temel kurallardan biri kabul edilen eşitlik ilkesine aykırı şekilde, ücretsiz  halk otobüsü çalıştırılması için bu üç mahallenin seçilmesindeki kıstas nedir ki? Belediyeden yapılan bilgi paylaşımında, link seferlerinin  güzergahı:  Hicaz Kahve, Şaypa, Yeni Adliye Sarayı, Heykel  ve Hastane olarak açıklanmıştır. Paylaşımda karanlıkta kalan nokta; ücretsiz halk otobüsünün  Heykel’de ve şehir içi yolcu taşıyan dolmuşların kalktığı  duraklardan yolcu alıp almayacağıdır.  Otobüsün bu noktadan sonra izleyeceği güzergâh  kuşkusuz belirlenmiş, ancak vatandaşa açıklanmamıştır.Örneğin, gidişteki yön Bursa Caddesi olarak saptanmış ise buradaki duraklarda bekleyen adı geçen mahalleler dışında ikamet edenlerin binmek istediklerini  bildirmesi halinde otobüs duracak mıdır, durmayacak mıdır?

Sonuç olarak; başlatılan uygulama sakat doğmuştur ve revizyona ihtiyaç duymaktadır. Mahalleler arasında ayırım yapılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Türkçe’de “Biri yer biri bakar. Kıyamet ondan kopar!” şeklindeki söz  tam da bu gibi durumlar için söylenmiştir ve söylenmektedir. O halde; YA HEP, YA HİÇ !!!

Belediye herkesi memnun etmek istiyor ise, öncelikle engelli vatandaşlarımız ile 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımız için ya  ücretsiz halk otobüsü çalıştırmalı, ya da mevcut dolmuşlardan bedelsiz olarak yararlanmalarına olanak sağlamalıdır.       

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin