KARACABEY BELEDİYESİ’NİN ÜCRETSİZ OTOBÜSÜNE BİNDİK

KARACABEY BELEDİYESİ’NİN HASTANEYE YOLCU TAŞIYAN ÜCRETSİZ OTOBÜSÜNDE HOPLAYA ZIPLAYA SMS YAZMAK


Kısa bir süre önce, küçük bir yağ bezesini doktora göstermek için Karacabey Devlet Hastanesi’ne gitmem gerekti.Kalabalık poliklinikte ilk sırada olmam nedeniyle kısa bir süre beklerken, yoğun kalabalığı ve etrafı gözleme olanağı da bulmuş oldum. Her şey tıkır tıkır işliyordu.Hastanede saptadığım tek eksiklik; tavana asılı saatlerin çalışmıyor, yani enerjilerinin tükenmesi nedeniyle durmuş olmaları idi.

Şikayetim ile ilgilenen Genel Cerrah Dr.Baha Aker “Rahatsız ediyorsa alalım” diyerek, onayım üzerine bana operasyon için gün ve saat  verdi. Dediği gün ve saatte ameliyathanenin önünde içerideki hastanın işleminin tamamlanmasını çok kısa bir süre beklemek zorunda kaldım ama sorun değildi. Sıram geldiğinde görevli beni önlük ve terlikler giydirerek ameliyat masasına özenle yatırdı. Doktorumun güler yüzü ve tatlı dili küçük bir operasyon geçirecek olsam da duyduğum endişe ve tedirginliği yok etmişti. Lokal anestezi altında yapılan operasyon sadece on dakika kadar sürmüş, bu sürede yağ bezesi alınmış ve kesik yer de dikilmişti. Ensemde yıllardır zorunlu konuk ettiğim ve son zamanlarda az da olsa büyümeye başlayarak, her akşam yastığa baş koyduğumda hissettirdiği acı ile “Ben buradayım !” diyerek varlığını anımsatan, istenmeyen misafirden kurtulmuştum! Doktor ile sohbet ederek geçen operasyon esnasında hiçbir acı da duymamıştım.

Doktor, iki günde bir pansuman yapılmasını ve 10 gün sonra da hastanenin alt katındaki pansuman odasına başvurarak, dikişleri aldırmam gerektiğini söylerken, ”Geçmiş olsun. Haydi, güle güle kullan” demeyi de ihmal etmemişti.

Operasyonun üzerinden geçen onuncu günde, dikişleri aldırmak üzere tekrar hastaneye başvurdum. Sabahın erken saatleriydi. Elemanlar harıl harıl sağa sola koşuşturuyor, temizlik yapıyorlardı. Kayıt yaptırdıktan sonra pansuman odasının kapısı önüne konulmuş koltukta oturarak sıramın gelmesini kısa bir zaman bekledim. Sonuçta dikişler alındı, ben de rahatladım.

Heykel’de önemli  bir işim olduğundan hastane önünden merkeze gidecek olan minibüse bindim. Minibüs daha dolmamıştı ki, Karacabey Belediyesinin hastaneye gidip gelecekler için çalıştırdığı ücretsiz otobüsün  kente doğru hareket etmekte olduğunu fark ettim. Derhal minibüsten indim ve hafiften hareketlenmekte olan otobüsün şoförüne, binmek istediğimi işaret ettim. Durdu ve ön kapıyı açtı. Bu ücretsiz otobüse ilk binişimdi. Otobüs, yanlarında çocukları olduğu halde oturmuş hanımlarla doluydu. Ben, koltuklar arasındaki dar koridordan  “Pardon,pardon ”  diyerek boş olan arka koltuklara ulaşmaya çalışırken, şaşkın gözlerle bakıyorlar; kanaatime göre,  ücretsiz otobüse binmiş olmamı yadırgıyorlardı.

Karacabey Belediyesi’nin tedavülden kalmış bol sıfırlı paralar gibi,kullanım dışı kalmış olması gereken günümüzde köylerin bile kullanmadığı eskilikteki ücretsiz otobüsü bu arada hareket etmişti bile. Hicaz Osman’ın  Kahvehanesinin sokağından, uzun zamandır gitmediğim sokaklara daldı. Ben de, oturduğum  en arka koltukta mobil telefonum ile  eşime bir SMS yazayım da dikişlerin alındığını ve bir sorun olmadığını bildireyim istedim. Ancak o ne? Otobüs, yoldaki çukurlar yüzünden devamlı sarsılıyor, ben elimdeki telefonun klavyesinde örneğin “A” harfine basıyorum, ekrana  “B”  çıkıyor. Defalarca denedim, ama  arada sırada yolcuların inmesi için otobüsün durmasından yararlanıp, doğru dürüst ancak bir iki kelime yazabildim. Sarsıntıdan parmaklarım doğru harfe basamıyor, bir türlü mesajımı tamamlayamıyordum.  

Sonunda vazgeçtim ve  etrafı seyre koyuldum. Ülkemizdeki  iç ve dışgöçten Karacabey de üstüne düşen payı fazlası ile almış, tarla, bağ, bahçe  olarak bildiğimiz  yerler konutlaşmıştı. Ancak,  belediye hizmetleri, artan yapılaşma ve şaşırtıcı derecede  gelişen teknolojinin pek çok  gerisinde kalmış…

Sonuç olarak; paranız olmadığından değil, meraktan bile Karacabey Belediyesi’nin hastaneye yolcu taşıyan ücretsiz otobüsüne binerseniz  önemli de olsa,  asla  cep telefonunuz ile kısa mesaj yazmaya kalkmayınız!  Yolların bozukluğu yüzünden sık sık hoplayan otobüs, klavyeden  yanlış harflere basmanıza neden olur ve  bir dosta göndereceğiniz SMS, hiç istemediğiniz bir kelime ya da cümle yazarak, sizi mahcup edebilir! 

Eee, ne de olsa “Bedava Otobüs”! O kadar kusur, Kadı kızında da olur, değil mi!?


NOT: SAYILARI AZ OLMAKLA BERABER, BAZI OKUDUĞUNU ANLAYAMAYANLAR,BU YAZIYI NEDEN YAZDIN Kİ? DİYE SORUYOR.

BU YAZI: 1-Hastanenin temiz oluş, 2-Doktorların ve personelin görevini gereği gibi yaptığı,     3– Ancak   polikliniklerdeki  tavan  saatlerinin  ilgisizlikten  çalışmıyor olması, 4-Hastaneye ücretsiz yolcu taşıyan belediye otobüsünün çok eski oluşu,5– Otobüsün çalıştığı güzergahta yolların çok bozuk olduğu yaşanmış bir olay içerisinde ilgililerin bilgisine sunulmak amaçlı yazılmıştır.

YİNE DE ANLAMAYAN VARSA,BİR DAHA ANLATABİLİRİZ. SORUN DEĞİL!

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin