KARACABEY BETONLAŞIRKEN…

KARACABEY’DE “KAT KARŞILIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM” AĞAÇ KATLİAMINA DÖNÜŞTÜ


***YUVA YAPACAK AĞAÇ BULAMAYAN KUMRULAR, BALKONLARDAKİ ÇİÇEK SAKSILARINDA VE PENCERE PERVAZLARINDA YAVRU BÜYÜTÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’na alternatif yaratarak, Karacabey’de “KAT KARŞILIĞI  KENTSEL DÖNÜŞÜM” başlatan müteahhitler, rant hırsıyla  ağaç katliamına neden oluyor. Karacabey Belediyesi’nin duruma tepkisiz kalması yanında, sökülecek ve kesilecek ağaçlar için eleman ve ekipman vererek yardımcı olması ise doğaseverler tarafından tepki ile karşılanıyor. ATATÜRK’ÜN Yalova’da Çınar ağacının dallarını kestirmeyerek köşkün yürütülmesini sağladığını nasıl unutabiliriz? Özellikle Karacabey Orman İşletme Şefliği’nin  merkezdeki binası yıkılmakta iken,  ağacın değerini en iyi bilen, görevi ağacı korumak olan bir kurumun ağaç katliamı yapması ve belediyenin de bu amaca hizmet etmesi,  ilçedeki ağaç kıyımının hangi boyutlarda olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

BAHÇELİ EVLER KAT KARŞILIĞI MÜTEAHHİTLERE VERİLİYOR VE ÖNCE AĞAÇLAR KESİLİYOR

Karacabey’in hemen her mahallesinde deprem riski taşıyan, kullanım ömrünü tamamlamış  çoğunluğu tek katlı  bahçeli evler kat karşılığı müteahhitlere verilerek yıktırılıyor. Bahçe dahil, metrekaresi en fazla alana sahip olan ev sahiplerine anlaşmaya göre ya birden daha çok daire ya da bir daire ve yanında nakit para ödeniyor. Eski binanın yıkımı sırasında ilk etapta evin bulunduğu kaldırımdaki ağaçlar hedef alınıyor. Bu ağaçlar   adeta işkence edercesine ve üzerinde herhangi bir kuş yuvası bulunup bulunmadığına bakılmaksızın daha sonra kökünden sökülmek üzere dallarından arındırılıp, dalsız budaksız bir ”kazığa” dönüştürülüyor.

AĞAÇLARLA BİRLİKTE KUŞ YUVALARI DA KENTSEL DÖNÜŞÜME KURBAN EDİLİYOR

Çoğunluğu kerpiç olan eski evlerin yıkılmasının ardından sıranın bahçedeki yıllanmış meyve ağaçlarına geldiğini söyleyen evini kat karşılığı müteahhide veren 75 yaşındaki R.T. şöyle diyor: “ İş makineleri çalışmaya başlamadan önce belediye görevlilerinin yıllanmış ağaçları kontrol  edip, gördükleri kuş yuvalarını dikkatlice çevredeki uygun ağaçlara yerleştirmeleri gerekirken, çevrenin korunmasına yönelik  bu duyarlılığı göstermiyor.  Aklınıza gelebilecek her türlü  (Dut, Erik, Kiraz, Vişne, Ayva, Nar, Ihlamur, Çınar vs.) ağaçlar kökünden sökülerek Kentsel Dönüşüm’e kurban edilirken, özellikle Kumrular yuvasız bırakılıyor. Hafriyat araçları sadece molozlarla ağaçları alıp götürmüyor, o evde doğup büyüyen bizlerin çocukluğumuzda  salıncak kurduğumuz, en yüksek dallarına çıkıp meyve topladığımız ve adeta birlikte büyüdüğümüz ağaçlarla ilgili anılarımızı  da alıp götürüyor. Büyüklerimizden, “alışkın olduğu semti terk etmediğini” duyduğumuz Kumrular  da,  Kentsel  Dönüşüm geçiren binaların pencere pervazlarının yanındaki mermer üzerine, balkonlardaki çiçek saksılarına çalı çırpı taşıyıp kurdukları yuvada kuluçkaya yatarak  yavru büyütmeye çalışıyor. Örneğin bizim binada biri saksıya, diğeri pencere pervazına yuva kurmuş iki kumru  var. Onlara gözümüz gibi bakıyoruz. Bir de dönüşüm geçiren konutların zemin katları garaj olması gerekirken, belediyeye bir miktar para verilince, daire yapılarak satılıyor.. Karacabey  çiftçi bir yerleşim yeri. Dönüşüm öncesi büyük bahçelerde korunan tarım makineleri  otomobiller ile birlikte yayalara geçit vermeyecek şekilde sokaklara park ediliyor. Tek katlı evlerde yazın bir pencere açılarak serinletilen odalar, yüksek binalar hava sirkülasyonunu engellediğinden  artık klima ile serinletiliyor.”

Karacabey’de sayıları gün geçtikçe artan inşaat müteahhitleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI’nı  değil de, KAT KARŞILIĞI DÖNÜŞÜM ile ilçeyi betonlaştırarak, ağaçsız bırakan, ama banka hesaplarını kabartan kendi oluşturdukları  özel bir Kentsel dönüşüm uygulamasını hallerinden pek memnun olarak sürdürmeye kararlı görünüyor.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin